TLD – co to jest?

TLD – definicja

TLD, czyli domena najwyższego poziomu (skrót pochodzi od angielskiego Top-Level Domain), to integralna część nazwy domeny, powyżej której nie ma już żadnych innych domen w systemie DNS. Mówiąc wprost, jest to końcowa część nazwy strony internetowej, umieszczona zawsze po ostatniej kropce.

Na przykład w adresie smartbuzz.pl, “smartbuzz” to nazwa domeny, podczas gdy “.pl” to TLD.

TLD co to jest?

Jakie rodzaje domen TLD wyróżniamy?

Możemy wyróżnić kilka typów domen najwyższego poziomu. Są to:

  • domeny rodzajowe - gTLD - najbardziej popularny rodzaj domen TLD, składający się z trzech lub więcej liter. Na przykład .com, .net lub .org.
  • domeny krajowe i regionalne - ccTLD - oznaczają kraj lub region i zawsze składają się z dwóch znaków, na przykład .pl, .eu lub .uk.
  • domeny sponsorowane - sTLD - specjalny typ TLD zarezerwowany dla organizacji, które zastrzegły sobie prawo do ich używania, np. .gov lub .edu.
  • domeny testowe - tTLD - taki rodzaj TLD powstał w celach testowych w procesie rozwoju nazw domen, w tym przypadku końcówką domeny jest .test.
  • domeny infrastrukturalne - zaliczamy do nich jedynie TLD .arpa.

Podmiotem odpowiedzialnym za zarządzanie domenami najwyższego poziomu jest Internet Corporation for Assorted Names and Numbers (ICANN). Wchodząc na stronę ICANN, można zobaczyć pełną listę domen, która stale się powiększa.

Chcesz wypozycjonować swoją domenę?
Skontaktuj się z nami
Oceń stronę:
0

Powiązane wpisy na blogu

Przyjazne adresy URL

Adresy URL przyjazne SEO - jak je tworzyć?

Niezwracanie uwagi na optymalizację adresów jest dużym błędem. URL służy wielu celom, ale co najważniejsze - wpływa na pozycjonowanie w wyszukiwarce i doświadczenia użytkowników. Jak więc stworzyć adres przyjazny SEO? Sprawdź nasze wskazówki!

czytaj dalej