First Contentful Paint (FCP) - co to jest?

First Contentful Paint (FCP) - definicja

First Contentful Paint określa czas załadowania się pierwszego elementu na stronie. Obejmuje to tekst, obraz, svg, wideo itp. W FCP nie wliczają się ramki iframe. Najprościej mówiąc - First Contentful Paint to pierwsza widoczna zawartość na stronie, którą widzi użytkownik.

 

Jaki wynik FCP można uznać za dobry?

Google określiło trzy kategorie czasów FCP: dobry, do poprawy i słaby. Wynik dobry określa strony, które ładują pierwsze elementy od 0 do 1,8 sekundy, do poprawy - od 1,8 do 3 sekund, słaby - powyżej 3 sekund.

Jeśli zbliżasz się do granicy słabego FCP, powinieneś pomyśleć nad poprawieniem wyniku. W tym celu sprawdź zasoby blokujące renderowanie (JavaScript, fonty itd.), nieużywane CSS czy liczbę elementów DOM. Wprowadzając takie niewielkie zmiany, możesz znacząco poprawić wynik First Contentful Paint.

Wskażnik FCP

Dlaczego wskaźnik FCP jest ważny?

FCP jest ważny z punktu widzenia użytkownika i przeglądarki. Użytkownicy, widząc stronę z szybko załadowującymi się elementami, chętniej na niej pozostaną i przejrzą całość. Będzie to dla nich znak, że cała strona jest szybka. Dla Google natomiast niski FCP oznacza dobrej jakości stronę, wartą docenienia i wyświetlania na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Wskaźnik First Contentful Paint jest na tyle kluczowy dla Google, że bierze go pod uwagę przy tworzeniu raportu PageSpeed Insights.

Chcesz zadbać o szybkość swojej witryny?
Zajmiemy się tym
Oceń stronę:
0

Powiązane wpisy na blogu