Featured snippets - co to jest?

Featured snippets - definicja

Featured snippets to wyświetlenie fragmentu odpowiedzi na wpisane do wyszukiwarki Google pytanie. Pojawia się ono na liście wyników wyszukiwania. W ten sposób użytkownik uzyska dostęp do informacji, których szuka już na etapie wyników wyszukiwania. O tym, co zostanie wyświetlone jako fragmenty odpowiedzi, decyduje sam algorytm Google’a, więc żadna strona internetowa nie ma na to wpływu i nie może w te działania ingerować.

Przykład polecanego fragmentu z odpowiedzią

Featured snippets w wynikach wyszukiwania prezentuje się tak jak na poniższym screenie, to znaczy na samej górze rankingu SERP (pod płatnymi reklamami, a nad wynikami organicznymi) widoczny jest specjalny Answer Box z odpowiedzią na zadane przez użytkownika pytanie wraz z adresem URL strony oraz jej tytułem.

Przykład Featured Snippets

Dlaczego Featured Snippets są ważne?

Polecane fragmenty z odpowiedzią są istotne, ponieważ Google w ten sposób wyróżnia treści wysokiej jakości, tak aby spełniały intencje użytkowników. Featured Snippets zapewnia witrynie lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania, ponieważ zajmuje więcej miejsca - do tego stopnia, że na pierwszej stronie w SERP-ach pojawia się 9 wyników, a nie 10. Feaured Snippets bywa przez to nawet nazywany pozycją 0, a fakt, że jest lepiej zauważalny przez użytkowników sprzyja poprawie współczynnika CTR oraz zwiększeniu ruchu na stronie.

Jak uzyskać Featured Snippets?

Choć to algorytm decyduje o pojawieniu się w Featured Snippets, można jednak wyróżnić kilka czynników, które okażą się pomocne, aby tam się znaleźć. Wśród nich można wymienić:

  • treści informacyjne - w polecanych fragmentach z pewnością nie pojawią się teksty, które nie odpowiadają na pytania użytkowników, dlatego tak ważne jest tworzenie merytorycznego contentu,
  • pytania użytkowników - nawet co piąte pytanie użytkowników skutkuje odpowiedzią w Featured Snippets; najczęściej internauci wpisują zapytania zaczynające się od słów co to jest lub jak zrobić, więc warto to uwzględnić na etapie tworzenia treści,
  • wysokiej jakości content - aby pojawić się w Featured Snippets, należy zadbać o wysokiej wartości teksty, czyli takie, które wyczerpują temat, są angażujące i pisane z myślą o użytkowniku,
  • Q&A - taka sekcja pytań i odpowiedzi na stronie może pomóc w trafieniu do Featured Snippets, ponieważ stanowi gotowe do pobrania treści.
Chcesz wdrożyć Featured Snippets na stronie?
Skontaktuj się z nami
Oceń stronę:
4.8
Ocena: 4.8 Liczba głosów: 4

Powiązane wpisy na blogu

Dane strukturalne - czym są i jak wpływają na SEO?

Dane strukturalne - czym są i jak wpływają na SEO?

Bez wątpienia warto się znaleźć na pierwszej stronie Google. Jeszcze lepiej, gdy uda Ci się zdominować wyniki wyszukiwania i się na nich wyróżniać. Pomogą Ci w tym dane strukturalne. Z tego artykułu dowiesz się, czym są, dlaczego są ważne oraz jak z nich korzystać.

czytaj dalej