Sitewide Link – co to jest?

Sitewide Link – definicja

Termin Site-wide link odnosi się do statycznych przekierowań, które pojawiają się na każdej podstronie serwisu. Aby było to możliwe, umieszczane są w elementach witryny obecnych na każdej stronie, jak:

 • stopka (najczęstszy wybór),
 • nagłówek,
 • pasek boczny,
 • menu nawigacyjne.
Przykład side wide linków

Przykłady linków typu side-wide na smartbuzz.pl

Linki site-wide często przekierowują do profili w mediach społecznościowych.

Linki sitewide a SEO

Odnośniki site-wide potrafią pomóc w SEO, ale mogą też łatwo zaszkodzić pozycjonowaniu. Rozważmy 2 przypadki ich stosowania.

 1. Linki wewnętrzne

  Jeśli na swojej witrynie umieszczasz linki site-wide prowadzące do innych własnych podstron, możesz w ten sposób usprawnić linkowanie wewnętrzne. Takie przekierowania nie tylko pomogą odwiedzającym w nawigacji, ale także ułatwią robotom Google indeksowanie zawartości strony i analizę Twojej obecności w internecie.

  Oczywiście musisz zadbać o to, aby tego typu przekierowania wewnętrzne miały sens i kierowały do faktycznie istotnych stron.

 2. Linki przychodzące

  Przed aktualizacją Pingwin w 2012 roku linki site-wide były często wykorzystywane jako metoda Black Hat SEO do generowania ogromnej liczby przekierowań przychodzących. Update zredukował ich skuteczność i dlatego w społeczności SEO krytycznie patrzy się na tego typu strategię celowego pozyskiwania odnośników zewnętrznych.

  Jeśli jednak linki site-wide prowadzące do Twojej strony pojawiają się na innych witrynach organicznie, są oczywiście korzystne i nie stanowią problemu.

Jak stosować linki sitewide?

Aby z powodzeniem korzystać z przekierowań site-wide, stosuj się do następujących porad:

 1. Upewnij się, że linki site-wide są naturalne i mają sens w kontekście Twojej strony internetowej.
 2. Używaj w nich atrybutu rel="nofollow".
 3. Unikaj stosowania w nich, jako tekstu zakotwiczenia, najważniejszych fraz kluczowych w Twojej niszy.
 4. Nie polegaj na strategiach SEO, które jako cel obierają sobie generowanie linków przychodzących w charakterze site-wide.
Chcesz sprawdzić poprawność linków side-wide?
Zrobimy to za Ciebie!
Oceń stronę:
0

Powiązane wpisy na blogu

Linki wychodzące

Linki wychodzące – czym są i jak je tworzyć?

Linki wychodzące są niezwykle ważnym elementem strategii SEO. Te będące wysokiej jakości mogą poprawić pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, aby linkowanie zewnętrzne pomagało, a nie szkodziło Twojej witrynie? Oto kilka wskazówek.

czytaj dalej