Link względny - co to jest?

Link względny - definicja

Link względny (relative link) to adres URL zawierający tylko część ścieżki domeny. Wskazuje on miejsce, gdzie się aktualnie znajdujesz i jest zazwyczaj stosowany przy budowie stron. Łatwo go rozpoznasz po braku protokołu, domeny i subdomeny.

Relative link

Zalety linków względnych

  1. Łatwiejsze kodowanie - relative links przydają się zwłaszcza w procesie tworzenia rozbudowanych stron internetowych. Takie rozwiązanie będzie szybsze dla developerów, którzy tylko wskażą miejsce na całej mapie witryny, dając tym samym informację, że dana strona jest częścią konkretnego serwera.
  2. Szybsze ładowanie strony - używanie na stronie adresów względnych nieznacznie przyspieszy Twoją stronę. Różnica między linkami względnymi a bezwzględnymi nie jest aż tak duża, jednak warto pamiętać o tym czynniku, chcąc wpłynąć na szybsze ładowanie strony.
  3. Łatwość przeniesienia linków - jeśli przenosisz stronę do środowiska testowego, zaoszczędzisz czas, używając adresów względnych. Dzięki temu, po testach, nie będziesz miał problemów z ponownym dodaniem stron live.

Wady linków względnych

Kradzież treści

Prostota linku względnego może spowodować, że programy wykradające treści skopiują zawartość witryny.

Możliwość duplicate content

Boty Google mogą uznać jeden link względny jako cztery osobne bezwzględne:

  • https://przyklad.pl
  • https://www.przyklad.pl
  • http://przyklad.pl
  • http://www.przyklad.pl

Będzie to o tyle złe, że Google zaindeksuje każdą ze stron, a następnie, widząc identyczne treści na każdej z nich, uzna je za duplikację. By tego uniknąć, ustaw odpowiednie przekierowanie globalne o kodzie 301.

Masz problem z linkami na swojej stronie?
Odezwij się do nas!
Oceń stronę:
0

Powiązane wpisy na blogu