Link baiting – co to jest i jakie oferuje korzyści?

blog-banner-bee

Niektóre Twoje podstrony są częściej linkowane niż inne. Skąd wynika ta różnica? Z ich atrakcyjności dla użytkownika. Dowiedz się, w jaki sposób zachęcić internautów do linkowania do Twojej strony. Poznaj proces Link Baitingu.

Link Baiting

Link Baiting to tak zwana przynęta na linki. Link Baiting jest procesem, strategią, która zachęca użytkowników do linkowania, a to w następstwie może poprawić pozycję witryny w wyszukiwarce. Jest to tak atrakcyjna treść dla blogerów czy influencerów, że sami się do niej odwołują. Taką treścią mogą być:

 • infografiki,
 • obrazy,
 • filmy,
 • animacje,
 • treści interaktywne jak kalkulatory,
 • pliki pdf z wynikami badań,
 • przewodniki,
 • wszelkie przydatne informacje,
 • oryginalne artykuły,
 • interesujące wywiady,
 • zdjęcia,
 • konkursy,
 • case study,
 • storytelling,
 • programy partnerskie,
 • tematy sezonowe.

Link Baiting to strategia, która pozwala na zdobycie naturalnych linków, wartościowego ruchu na stronie www. Strategia, która opiera się na publikowaniu jakościowego contentu. Wymaga kreatywnego i nieszablonowego podejścia. Różni się od popularnego Click Baitingu, który polega na przyciągnięciu uwagi internauty najczęściej za pomocą chwytliwych, wyolbrzymionych nagłówków czy zdjęć. Click Baiting kończy się z reguły na kliknięciu linku. Natomiast Link Baiting dba o to, by użytkownik po kliknięciu chciał pozostać na stronie, ponieważ jest ona wartościowym źródłem informacji dla użytkownika, naturalnie zachęcającym do udostępniania treści dalej, do używania jej.

Korzyści płynące z techniki Link Baiting

Link Baiting to praktyka SEO, która generuje linki przychodzące z wartościowych zewnętrznych źródeł, takich jak strony internetowe, blogi, social media. Skuteczny Link Baiting przynosi wiele korzyści. Ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy strategia pozycjonowania jest prawidłowo opracowana.

Przynęta na linki musi być:

 • przydatna,
 • aktualna,
 • atrakcyjna wizualnie.

Podsumowując, skuteczny Link Baiting:

 • pozytywnie wpływa na odbiór marki,
 • ułatwia kontakty biznesowe,
 • poprawia pozycję strony w wyszukiwarce,
 • zwiększa rozpoznawalność firmy,
 • buduje wizerunek eksperta,
 • kreuje produkt firmy jako topowy na rynku,
 • pomaga generować większe zyski.

Efektywne działania Link Baitingu przynoszą dużo korzyści, dlatego właściwie codziennie jako konsumenci mamy styczność z akcjami, które są przykładem praktyk Link Baitingu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy do czynienia z przynętą na linki.

Akcja Podwórko Nivea

Jeśli masz wśród znajomych rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, na pewno na Facebooku widziałeś linki zachęcające do walki o nowy plac zabaw. Nivea zobowiązuje się do wybudowania 20 podwórek w całej Polsce, na których dzieci będą mogły aktywnie spędzić czas. Wystarczy zarejsetrować się do akcji i namówić znajomych, by codziennie jak najliczniej powracali na stronę Nivea, zostawiając na niej głos.

Treningi z Anną Lewandowską

Na stronie Anny Lewandowskiej można kupić kosmetyki, zdrową żywność, dostęp do aplikacji z ćwiczeniami i dietą, wyjechać na camp z Anią, ale i zdobyć wiedzę na blogu, który przyciąga na stronę potencjalnych klientów trenerki. Lewandowska ma całe zestawy akcji opartych na Link Baitingu. Dzięki specjalistycznym artykułom na blogu jest odbierana jako ekspert w danej dziedzinie, zyskuje zaufanie klientów oraz wartościowe linki.

Generator kolorów od Canva

Canva stworzyła narzędzie, które pozwala na automatyczne generowanie palety kolorów pasującej do danej fotografii. Użytkownik przesyła zdjęcie, a bezpłatne narzędzie w kilka sekund dobiera do niego paletę. Jest to strona, do której internauci chętnie wracają, ale i polecają ją innym.

Loteria Mastercard

Mastercard pozwala na wygranie kampera. Wystarczy zarejestrować się na stronie, sprawdzać ilość punktów oraz wyniki loterii. Akcja podkreśla wizerunek marki, z którą można wyruszyć, dokąd się chce, płacąc wszędzie właśnie Mastercard. Loteria zachęca również do wchodzenia na www.

Doradca Smaku

Przepisy kulinarne na blogu od marki Prymat to jeden z wielu przykładów wykorzystania informacji (tym razem kulinarnych) do zdobywania klientów przez marki zajmujące się przyprawami. Podobną akcję ma Winiary.

Aby przeprowadzić Link Baiting trzeba mieć pomysł, ale nie tylko.

Nie istnieje jeden przepis na stworzenie dobrej przynęty na linki. Technika Link Baiting wymaga dużej pomysłowości ze strony marketera, nieszablonowego podejścia oraz znajomości branży i grupy docelowej. Link Baiting nie jest najłatwiejszym rozwiązaniem, ale przynosi duże zyski. Dowiedz się, jakie praktyki warto stosować.

Wpływaj na emocje

Dobry Link Baiting wywołuje emocje. Może to być śmiech, smutek, złość, podziw czy zaskoczenie. Wywołując emocje w użytkowniku, zachęca się go do podzielenia się linkiem np. w social mediach. Ludzie chcą przekazywać informacje innym, szczególnie takie, które ich poruszyły emocjonalnie, wywarły na nich wrażenie. Postaraj się, żeby Twój content taki był. Pamiętaj o personalizacji – treści powinny się odwoływać do wartości docelowej odbiorców. W tym celu bardzo ważne jest stworzenie person, przeanalizowanie sylwetki potencjalnego klienta i dostosowanie komunikatu do niego.

Zadbaj o estetykę

Treść musi być atrakcyjna wizualnie. Wiadomości przedstawione w przystępnej formie, ładnie opakowane są chętniej przesyłane dalej, ale i przyciągają wzrok, stają się popularniejsze, są pożądane. Przynęta do linkowania musi być przyjemna dla oka. Chcemy, żeby klient ją zauważył oraz chciał ją udostępnić np. na swoim profilu na Instagramie czy Facebooku. Warto zwrócić po raz kolejny uwagę na gust grupy docelowej, to co podoba się nam, niekoniecznie musi odpowiadać konsumentowi. Wypuszczając produkt, warto przeprowadzić testy na użytkownikach i przeanalizować, jakie treści graficzne się im podobają.

Treść musi być wartościowa

By inni udostępnili Twój content, powinien on cechować się użytecznością. Ważne, by przeprowadzając Link Baiting wziąć pod uwagę branżę. Co jest funkcjonalne dla danej grupy docelowej? Czym chętnie się dzieli dotychczas? Czego chcą się dowiedzieć? A może właśnie ten typ konsumenta oczekuje lekkich humorystycznych treści na czasie? Jakość i użyteczność informacji to jeden z najważniejszych czynników Link Baiting. Ale cały czas trzeba pamiętać, że treść musi być wartościowa dla klienta, czasem szokująca, wywierająca pozytywne wrażenie na nim. Powinna być interesująca dla konkretnie zdefiniowanego odbiorcy.

Aby Link Baiting był skuteczny, należy przejść przez cztery etapy:

 1. Internauta musi ZOBACZYĆ daną treść.
 2. KONSUMPCJA – następuje po kliknięciu linku.
 3. Materiał wywołuje EMOCJE u użytkownika.
 4. Internauta dzieli się treścią, LINKUJE.

Podsumowanie

Nie jest łatwo przyciągnąć użytkowników. Link Baiting jest trudną strategią, ale daje duże pole do popisu. Wymaga nieszablonowego podejścia, a na jego sukces pracuje wiele składowych. Czasami dobry pomysł może nie przynieść oczekiwanych korzyści ze względu na nieprawidłowy czas publikacji czy opracowanie graficzne, które nie przypadnie do gustu grupie docelowej. Planując kampanię link baitingową, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę preferencje odbiorców i nimi kierować się, wybierając temat, formę, projektując grafiki oraz kanały dystrybucji treści. Znajomość preferencji klienta i odpowiedź na jego potrzeby to podstawowy zabieg przy technice Link Baitingu.

Udostępnij artykuł:
Zależy Ci na wiarygodnym profilu linków?
Zajmiemy się tym
Oceń artykuł:
4.8
Ocena: 4.8 Liczba głosów: 25