Google News – co to jest?

Czym jest Google News (Wiadomości Google)?

Google News (po polsku „Wiadomości Google”) to agregator wiadomości, który gromadzi i kategoryzuje treści z różnorodnych źródeł informacyjnych. Usługa jest dostępna w ponad 88 językach.

Aby przejść do Google News, odwiedź adres news.google.com.

Historia Google News

Oto najważniejsze wydarzenia w historii Wiadomości Google:

 1. Wrzesień 2002 – opublikowanie wersji beta Google News.
 2. Marzec 2005 – Agence France-Presse (AFP) pozywa Google, oskarżając firmę o naruszenie praw autorskich za pośrednictwem Wiadomości Google.
 3. Styczeń 2006 – wyjście z fazy beta.
 4. Sierpień 2007 – Google zaczyna płacić Associated Press za możliwość wyświetlania wiadomości publikowanych przez agencję w Google News.
 5. Maj 2011 – przebudowa interfejsu Wiadomości Google.
 6. 2014 – Google News gromadzi informacje z ponad 50 000 źródeł z całego świata.
 7. Czerwiec 2017 – gruntowne przeprojektowanie wersji Wiadomości Google na komputery stacjonarne.
 8. 2020 – badanie opublikowane w Nature Human Behaviour wykazuje, że Google News faworyzuje lokalne serwisy informacyjne przy wyszukiwaniu tematów o znaczeniu lokalnym.

Jak działa Google News?

Google News to platforma, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy do personalizacji i prezentacji treści informacyjnych. Informacje są dostosowywane w zależności od ustawień językowych oraz regionalnych. Content podzielony jest na kilka głównych kategorii:

 • najważniejsze artykuły,
 • wiadomości lokalne,
 • wybrane dla Ciebie,
 • dla Ciebie,
 • Twoje tematy (sekcja podzielona na różne kategorie jak Jedzenie, Piłka nożna, Muzyka itp.).
Wiadomości Google

Przykładowa strona Wiadomości Google w wersji anglojęzycznej przeznaczona dla Kanady

Samo działanie Google News można przedstawić następująco:

 • główne algorytmy – Google News wykorzystuje algorytmy, aby określać, jakie artykuły, obrazy i filmy pojawią się na platformie, a także ustala ich kolejność. Pod uwagę brane są język oraz region użytkownika, co wpływa na treści wyświetlane w różnych sekcjach;
 • personalizacja – platforma personalizuje wiadomości na podstawie ustawień Wiadomości Google użytkownika, jego zainteresowań oraz wcześniejszej aktywności w wyszukiwarce Google i na YouTube;
 • działania ręczne – w pewnych sytuacjach treści są wybierane ręcznie przez wydawców lub zespoły Google News, a nie tylko przez algorytmy.

Funkcje Wiadomości Google

Na początku zaznaczmy, że aby uzyskać dostęp do niektórych funkcji, musisz być zalogowanym użytkownikiem. Na uwagę zasługują następujące funkcje Wiadomości Google:

 1. Dla Ciebie – w pełni spersonalizowana sekcja, która dostarcza treści dopasowane do indywidualnych zainteresowań użytkownika.
 2. Obserwujesz – ta funkcja umożliwia śledzenie konkretnych wydawców, tematów lub lokalizacji. Dzięki temu będą tu pojawiać się jedynie treści z wybranych źródeł informacji.
 3. Showcase w Wiadomościach – znajdują się tutaj artykuły wybrane przez redaktorów pochodzące z zaufanych serwisów.
 4. Zapisywanie artykułów – użytkownicy mogą zapisywać artykuły, aby przeczytać je później.
 5. Przesyłanie informacji zwrotnych – użytkownicy mogą wpływać na treści, które widzą. W przypadku każdego newsa dostępne są opcje „więcej artykułów tego typu” i „mniej artykułów tego typu”. Da się też całkowicie ukryć wszystkie wiadomości z wybranego źródła.
 6. Powiadomienia – Google News pozwala skonfigurować powiadomienia o najważniejszych wiadomościach lub artykułach z wybranych kategorii.
Chcesz pozycjonować witrynę w Google?
Odezwij się do nas
Oceń stronę:
0

Powiązane wpisy na blogu

Google Doodles

Czym jest Google Doodles?

Główna strona Google czasami potrafi zaskoczyć ciekawą grafiką, animacją czy nawet prostą grą. Takie projekty to tzw. Google Doodles. Czym dokładnie są i jak powstały? Jakie kontrowersje wokół nich narosły? Gdzie można je znaleźć?

czytaj dalej