Mapa strony HTML - co to jest?

Mapa strony HTML - definicja

HTML Sitemap to zbiór wszystkich podstron w witrynie, pokazujący jej strukturę. Jest zazwyczaj tworzona w przypadku większych serwisów. Dostęp do mapy strony mają zarówno użytkownicy, jak i roboty wyszukiwarki, a link do mapy strony html znajduje się zazwyczaj w stopce witryny.

HTML Sitemap

Przykład mapy strony. Żródło: eZebra

XML Sitemap vs HTML Sitemap

Najważniejsza różnica między XML Sitemap a HTML Sitemap polega na tym, że pierwsza jest stworzona do odczytywania przez roboty (crawlery), natomiast mapa strony HTML powstała z myślą o użytkownikach i ma na celu ułatwienie im poruszanie się po stronie. Tak więc użytkownicy mogą zobaczyć jedynie wersję HTML, nie XML.

Różnica polega także w zaprojektowaniu mapy. HTML powinno się tworzyć z myślą o użytkownikach - ich potrzebach i komforcie wyszukiwania informacji na stronie. Natomiast konfiguracja XML nie musi uwzględniać problemu UX, ponieważ tworzy się ją dla robotów.

Dlaczego mapa witryny w formacie HTML jest ważna?

  • Pozwala zorganizować adresy URL w witrynie - utworzenie mapy strony HTML jest ważne nie tylko z punktu widzenia SEO, ale także UX. Dzięki niej użytkownicy będą widzieli uporządkowaną strukturę podstron, a to pozwoli na sprawniejsze znalezienie tego, czego szukają.
  • Ułatwia kategoryzację najważniejszych stron - właściwie stworzona mapa witryny umożliwia crawlerom zrozumienie struktury podstrony i zależności między poszczególnymi treściami, co ułatwia robotom pracę i wspiera indeksację strony.
  • Zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce.
  • Daje możliwość znalezienia linków wewnętrznych, do których wyszukiwarka może mieć problem z dotarciem ze względu na błędy optymalizacyjne.

Co powinno znaleźć się w mapie witryny HTML?

Żeby HTML sitemapa mogła w stu procentach spełniać swoją funkcję, warto wiedzieć, co powinna zawierać.

  1. Organizacja linków

    Uporządkowany zbiór linków da jasną wskazówkę botowi Google, które elementy na stronie traktować priorytetowo podczas indeksacji. Dzięki temu poprawiasz proces crawlingu na stronie.

    Co ważne - adresy wykluczone w robots.txt również nie powinny być umieszczane w sitemapie HTML.

  2. Optymalizacja anchor text

    Tworząc mapę strony HTML należy używać odpowiednio dobranych anchor textów zawierających słowa kluczowe. Linkowanie z wykorzystaniem konkretnych fraz pozwoli wskazać wyszukiwarce tematykę każdej podstrony i wspomoże w procesie zdobywania wysokich pozycji na te frazy.

  3. Ograniczona liczba linków

    Żeby Twoja sitemapa HTML była jak najbardziej zrozumiała, powinna mieć do 50 000 linków. Jeśli masz ich więcej, najlepiej podziel URL-e na osobne tematy i stwórz według nich nowe mapy strony.

Chcesz stworzyć czytelną mapę strony?
Pomożemy Ci
Oceń stronę:
0

Powiązane wpisy na blogu