Praktycznie każdy tekst z dodatkiem grafiki będzie działał pozytywnie na wrażenia użytkowników. Co więcej, grafiki wpływają na zwiększenie ruchu na stronie, a co za tym idzie - są ważne w kontekście SEO. Kompresja zdjęć pomaga w zachowaniu balansu między atrakcyjnością wpisu a szybkością ładowania całej strony.
Kompresja zdjęć - definicja
Kompresowanie obrazków to proces konwersji plików graficznych, czyli zmniejszenia ich rozmiarów bez utraty jakości. Zmienia się jedynie waga, ale rozmiar pozostaje taki sam. Jak to możliwe? Programy usuwają mało znaczące, nadmiarowe informacje, w tym metadane. Popularne i darmowe narzędzie online tinypng czy optimizilla tworzy kompresję poprzez zmniejszenie liczby kolorów, niewidoczne w żaden sposób dla użytkowników.
Poniżej widzisz, jak w praktyce działa zmniejszanie wagi zdjęć. W zależności od stopnia kompresji, zdjęcia są mniej lub bardziej wyraźne. Pierwsze zdjęcie ma 69 KB, drugie 41 KB (taką wagę sugeruje program). Jak widzisz, różnica w jakości jest praktycznie minimalna. Trzecie zdjęcie ma 7KB i tutaj widać znaczne pogorszenie jakości.
Dlaczego warto stosować kompresję obrazków?
Optymalizacja obrazów sprawia, że grafiki zajmują mniej miejsca w witrynie. Zmniejszanie rozmiaru pozytywnie wpływa na prędkość strony, a co za tym idzie - zwiększa szanse na wyższe pozycje w SERPach. Dzięki temu odnotujesz więcej odsłon, a także zmniejszysz współczynnik odrzuceń, bo użytkownicy będą krócej czekali na otwarcie strony.
Powiązane wpisy na blogu
Pozycjonowanie grafiki w wyszukiwarce Google. Poradnik
Google inwestuje w wyszukiwanie obrazem. Boty coraz lepiej radzą sobie z grafiką – wiedzą, co znajduje się na zdjęciu, odczytują kontekst danego obrazu. Pozycjonowanie grafiki to przyszłość SEO.
Zasady pozycjonowania w Google – 10 najważniejszych technik SEO
Znajomość zasad SEO i stosowanie się do nich przynosi długoterminowe korzyści, których nie można osiągnąć na tak wysokim poziomie w żaden inny sposób.