Czym jest Google Doodles?

blog-banner-bee

Główna strona Google czasami potrafi zaskoczyć ciekawą grafiką, animacją czy nawet prostą grą. Takie projekty to tzw. Google Doodles. Czym dokładnie są i jak powstały? Jakie kontrowersje wokół nich narosły? Gdzie można je znaleźć? Tego dowiesz się w tym artykule.

Google Doodles

Google Doodles – co to jest?

Google Doodles to artystyczne interpretacje kultowego logo Google, tworzone z myślą o różnych wydarzeniach, świętach, rocznicach oraz nawiązujące do znanych artystów, naukowców i innych wybitnych postaci.

Format ten służy jako narzędzie edukacyjne, gdyż pomaga promować znane (a czasami właśnie mniej znane) osoby, idee, wydarzenia itp. Oprócz tego stanowi także miłe odświeżenie dość statycznej głównej strony wyników wyszukiwania Google.

Przykład Google Doodle

Przykładowy Google Doodle, który został opublikowany 29 marca 2023 roku. Celebrował 71. urodziny Jorge’a Lafond’a – brazylijskiego aktora (źródło)

Kiedy powstały Google Doodles?

Pierwszy Google Doodle nawiązywał do festiwalu Burning Man w Black Rock City w Nevadzie i powstał 30 sierpnia 1998 roku. Został zaprojektowany przez współzałożycieli Google Larry'ego Page'a i Sergeya Brina (którzy wybrali się na to wydarzenie), aby powiadomić użytkowników o ich nieobecności w przypadku awarii serwerów.

Pierwszy Doodle

Pierwszy Google Doodle (źródło)

Oto inne ważne daty dotyczące omawianego formatu:

 • 14 lipca 2000 roku – pierwszy narodowy Google Doodle celebrował Święto Narodowe Francji (Dzień Bastylii), przedstawiając francuskie flagi i fajerwerki, co zapoczątkowało doodle związane z konkretnymi regionami.
 • 31 października 2000 roku – pierwszy Google Doodle nawiązujący do popularnego święta dotyczył Halloween i przedstawiał logo wyszukiwarki zintegrowane z popularnym wizerunkiem latarni-dyni.
 • Koniec 2000 roku – Larry Page i Sergey Brin tworzą Zespół Google Doodle składający się z artystów i inżynierów, których zadaniem jest projektowanie i tworzenia doodli z okazji różnych wydarzeń.
 • 23 listopada 2005 roku – pierwszy interaktywny Google Doodle uczcił 50. rocznicę odkrycia struktury DNA, pozwalając użytkownikom klikać i przeciągać łańcuchy cząsteczki.

Główne formy Google Doodles

Google Doodles widoczne na stronie głównej Google mogą przyjąć różne formaty. Oto główne z nich:

 1. Statyczne obrazy – najprostszy format, który przedstawia logo Google skomponowane w jakichś sposób z kontekstem danego wydarzenia, osoby lub święta.
 2. Krótkie animacje – tego typu format wykorzystuje takie techniki jak animacja klatka po klatce, aby dodać nieco ruchu do Google Doodles.
 3. Filmy – Google Doodles niekiedy przybierają formę dłuższych animacji/filmów, jak np. to, które stanowiło krótki teledysk do piosenki Queen „Don’t Stop Me Now”.
 4. Interaktywne doodle/gry – interaktywne Doodle zawierają klikalne elementy, quizy, a nawet przybierają formę prostych gier.
 5. Rozbudowane/wielodniowe – w niektórych przypadkach Google publikuje serię doodli obejmującą wiele dni lub zaprojektowaną w ramach szeroko zakrojonej współpracy. Mogą wówczas stanowić serię statycznych obrazów, animacji lub elementów interaktywnych, które wzajemnie się uzupełniają lub opowiadają jakąś historię. Przykładem takiego projektu jest seria doodli stworzona z okazji Olimpiady w Londynie w 2012 roku, w której to każdego dnia pojawiały się inne interaktywne gry.

Ciekawostki i kontrowersje na temat Google Doodles

Zobacz kilka ciekawych faktów dotyczących Google Doodles:

Rysownicy odpowiedzialni za tworzenie doodli nazywani są „doodlerami”

Wspierani są oczywiście także przez programistów. Ów zespół, który jak wspomnieliśmy wcześniej, powstał w 2000 roku, przygotował już ponad 5 000 doodli na strony główne na całym świecie.

Jak w ogóle powstają owe projekty? Zespół odpowiedzialny za ich tworzenie spotyka się regularnie i omawia, czego mogą dotyczyć nowe doodle. Uwzględniają oni przy tym sugestie innych pracowników Google, jak i te nadsyłane przez użytkowników.

A skoro o użytkownikach mowa…

Google akceptuje pomysły na doodle

Swoje propozycje można przesyłać na adres doodleproposals@google.com.

Kontrowersja wokół święta Rosz ha-Szana

13 września 2007 roku Google opublikowało doodle honorujące autora Roalda Dahla w rocznicę jego urodzin. Ta data również zbiegła się z pierwszym dniem żydowskiego święta Rosz ha-Szana. Google zostało natychmiast skrytykowane przez niektóre grupy za tę decyzję ze względu na fakt, że Dahl był oskarżany o antysemityzm.

Google usunęło omawiany doodle do godziny 14:00 jeszcze tego dnia. W oficjalnym archiwum Doodle Google do dziś nie pozostał po nim nawet ślad.

Kontrowersja wokół Świąt Wielkanocy

Google postanowiło uczcić urodziny działacza na rzecz praw obywatelskich Cesara Chaveza za pomocą doodla 31 marca 2013 roku. Jednak ta data również przypadała na Niedzielę Wielkanocną, co doprowadziło do krytyki ze strony niektórych użytkowników, którzy uważali, że to właśnie dane święto powinno być wtedy upamiętniane za pomocą doodla.

Google odpowiedziało, stwierdzając, że stara się zachować równowagę w tematach i wydarzeniach, które upamiętnia za pomocą doodli oraz stara się różnicować ich content.

Google Doodle w Wielkanoc

Czy Google pomyliło datę urodzin?

24 kwietnia 2014 roku Google upamiętniło urodziny Jana Karskiego – emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Jednak rodzina Karskiego twierdziła, że dyplomata urodził się 24 czerwca, a nie 24 kwietnia 1914 roku.

Google w odpowiedzi podkreśliło jednak, że owa data została ustalona w porozumieniu i w kontakcie z instytucjami, które były zaangażowane w organizację Roku Jana Karskiego. Z tego powodu przyjęto 24 kwietnia, choć firma podkreśliła, że faktycznie ustalenie właściwej daty nie było łatwe.

Najciekawsze Google Doodles

Omówmy kilka ciekawych Google Doodles z ostatnich lat:

Google Doodle Pacman

Doodle Pacman

W Google Doodle gry nie pojawiają się często, ale zawsze stanowią miłą niespodziankę. 21 maja 2010 roku z okazji 30 rocznicy powstania gry PAC-MAN na całym świecie został udostępniony doodle w postaci właśnie tej kultowej gry.

Google Doodle Pacman jest dostępny w zasadzie cały czas – wystarczy, że w wynikach wyszukiwania wprowadzisz „pacman”.

Google Doodle Halloween

Doodle Halloween

Google Doodle Halloween pojawiają się każdego roku. Akurat jedno z ciekawszych z 2022 roku nie było widoczne w Polsce. Była to kontynuacja gry „The Great Ghoul Duel” z 2018 roku.

Gra polega na zbieraniu i zwracaniu wędrujących płomieni duchów do bazy gracza, zanim zniknie księżyc. Gracze łączą się w czteroosobowe zespoły i poruszają się po upiornych mapach, aby zebrać jak najwięcej duchowych płomieni w ciągu dwóch minut. Celem jest zwrócenie zebranych płomieni do bazy, unikając jednocześnie przeciwników, którzy mogą je przechwycić i ukraść.

Aby zagrać w tę grę, wpisz w wyszukiwarkę „google doodle halloween”.

Google Doodle walentynki

Doodle walentynkowe

Google Doodle walentynki 2022 stanowiło prostą grę, w której należało pomóc dwóm uroczym chomikom znaleźć do siebie drogę, co według Google miało obrazować, że miłość „może być pełna zwrotów i zawirowań, ale poprzez wszystkie swoje wzloty i upadki, nadal potrafi zbliżyć do siebie świat”.

Lokalne Google Doodles

Przeanalizujmy ciekawe Google Doodles, który dotyczyły lokalnych wydarzeń i upamiętniały pewne dni specjalne powiązane z konkretnymi państwami/regionami.

 1. 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

  Doodle z okazji święta niepodległości

  Źródło

  Na dzień 11 listopada 2018 roku warszawski ilustrator Jan Bajtlik przygotował specjalny doodle, który upamiętniał ważną datę w historii naszego kraju.

 2. Dzień alfabetu Hangul

  Doodle na dzień alfabetu

  Źródło

  Omawiany doodle został wykonany przez mieszkającego w Seulu artystę Joonho Briana Ko i upamiętnia Dzień Hangul (한글날). Święto to celebruje pojawienie się nowoczesnego alfabetu koreańskiego (Hangul), który drastycznie zwiększył poziom umiejętności czytania i pisania w całej Korei.

  Przed Hangul, Koreańczycy nie mieli pisemnej formy swojego ojczystego języka. Zamiast tego używali skomplikowanej mieszanki znaków pochodzących z Chin i innych systemów pisma, co utrudniało naukę czytania i pisania osobom mniej wykształconym.

 3. Dzień Australii

  Doodle z okazji Dnia Australii

  Źródło

  Ten doodle miał być wyrazem wsparcia dla Australii, która w 2020 roku zmagała się ze szczególnie trudnym latem. Kraj trapiły wtedy niszczycielskie pożary lasów.

 4. Dzień św. Jerzego 2022

  Google Doodle z okazji Dnia św. Jerzego

  Źródło

  Ten opublikowany 23 kwietnia 2022 roku doodle celebrował starą angielską legendę o św. Jerzym. Owiana tajemnicą opowieść głosi, że św. Jerzy zabił ziejącego ogniem smoka, aby uratować mieszkańców miasteczka Silene przed zagładą.

 5. Dzień Zjednoczenia Niemiec

  Google Doodle z okazji Dnia Zjednoczenia Niemiec

  Źródło

  Opublikowany 3 października 2022 roku doodle upamiętniał dzień, w którym Wschodnie i Zachodnie Niemcy zostały ponownie złączone w 1990 roku.

  Podsumowanie

  Artystom Google na pewno nie można odmówić kreatywności. Jeśli chcesz przejrzeć wszystkie doodle, znajdują się one w oficjalnym archiwum Google Doodles.

  Gdybyś chciał z kolei znaleźć doodle w postaci gier, wystarczy, że w wyszukiwarkę wprowadzisz frazę „google doodle games”.

Udostępnij artykuł:
Szukasz pomysłów na content?
Zobacz, co oferujemy!
Oceń artykuł:
0