Kopia strony w Google - czym jest i jak ją znaleźć?

blog-banner-bee
Pamięć podręczna Google to jeden z aspektów funkcjonowania wyszukiwarki, o którym warto pamiętać. Czym zatem dokładnie jest? Jak znaleźć taką wersję swojej witryny i w razie czego ją aktualizować/usunąć? Tego i więcej dowiesz się w tym artykule.
Kopia strony w google

Czym jest kopia strony w Google?

Kopia strony w Google (pełna nazwa to „strona internetowa zapisana w pamięci podręcznej w wynikach wyszukiwania Google”) to wersja zawartości witryny zarejestrowana w określonym momencie. Informacje na jej temat są przechowywane na serwerze wyszukiwarki i mogą być pobierane, czyli inaczej funkcjonują jako pamięć podręczna Google.

Jak w ogóle powstają wersje zapasowe? Okresowo Google przeszukuje strony i wykonuje ich zrzuty ekranu (snapshots). Gdy strony zostaną zaindeksowane, algorytm będzie w stanie odwołać się do nich później, aby np. ustalić, do jakich zmian doszło.

Jak sprawdzić kopię strony w Google?

Jeśli chcesz ustalić, jak wygląda Twoja kopia strony, możesz to zrobić na 3 sposoby:

 1. Poprzez wyniki wyszukiwania

  Na stronie wyników wyszukiwania na końcu adresu URL danej strony kliknij trzy pionowe kropki, a następnie „Kopia":

  Sprawdzenie kopii strony w Google
  Kopia strony internetowej w Google

  Na samej górze znajduje się informacja, że aktualnie wyświetlana jest kopia strony Google wraz z datą jej wykonania:

  Sprawdzenie aktualnej wersji strony
 2. Bezpośrednio na stronie

  Aby bezpośrednio dostać się do kopii stron internetowych w Google, musisz wprowadzić odpowiedni adres URL w pasek przeglądarki. Zawsze będzie on zaczynać się od:

  https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:

  Po dwukropku należy podać adres docelowej strony. W przypadku naszej strony będzie to po prostu:

  smartbuzz.pl

  Cały adres URL prezentuje się zatem następująco:

  https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:smartbuzz.pl
 3. Za pomocą wtyczki

  Aby uprościć cały proces wyszukiwania kopii zapasowej najlepiej skorzystać z odpowiednich narzędzi. Przykładowo wtyczka Google Chrome pod nazwą Web Cache Viewer pozwala szybko przeszukać zarchiwizowane warianty witryny, na której się znajdujesz.

  Wystarczy, że będąc na danej stronie, klikniesz prawy przycisk myszy i przejdziesz do menu omawianego rozszerzenia:

  Wtyczka do sprawdzenia kopii strony

  Web Cache Viewer pozwala nie tylko szybko wyszukać cache Google, ale także wariant zarchiwizowany przez WayBack Machine.

Do czego może przydać się kopia zapasowa strony w Google?

Cache Google witryny może przydać się zarówno w codziennym korzystaniu z internetu, jak i w celach SEO:

Strona jest niedostępna

Nawet jeśli strona internetowa nie jest już w ogóle dostępna, Google przechowuje jej kopię w swoich archiwach. Dzięki temu nadal możesz uzyskać dostęp do jej zawartości.

Strona drastycznie się zmieniła

Jeśli strona nie jest już powiązana z danym zapytaniem lub zawarte na niej informacje trudno znaleźć w wyniku wprowadzonych zmian, warto odwołać się do danych zawartych w pamięci podręcznej Google.

Szukasz informacji przydatnych w optymalizacji SEO

Podstrony, które znajdują się w cache Google, mogą być przydatne, gdy realizowany jest audyt SEO strony internetowej. Wersja podręczna pozwala szybko wyświetlić ich wariant jedynie z tekstem, co pomaga w ocenie tego, jak analizowana jest całość z punktu widzenia wyszukiwarki.

Potrzebujesz informacji dotyczących indeksacji

Jeśli dana strona znajduje się w pamięci podręcznej Google, jest to najlepszy dowód na to, iż cały proces indeksacji jej zawartości działa prawidłowo. Oczywiście ów wariant nie pojawi się tuż po świeżym opublikowaniu podstrony.

Jak blokować zapis strony w cache Google?

Jeśli nie chcesz, aby boty Google tworzyły wersje podręczne danych stron, w nagłówku HTTP należy wprowadzić następujące oznaczenie:

<meta name="robots" content="noarchive">

Ten fragment kodu należy wprowadzić na każdej stronie, w przypadku których chcesz zapobiec powstawaniu wersji podręcznych.

Pamiętaj też, że robot Google dalej będzie w stanie indeksować stronę – omawiane oznaczenie dotyczy jedynie tworzenia wersji zapasowej.

Jak usunąć zapisaną kopię strony?

Usunięcie strony z pamięci podręcznej Google nie jest takie oczywiste, gdyż omawiana funkcja jest integralną częścią funkcjonowania witryny. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu będziesz w stanie ograniczyć dostęp do informacji, jakie są zawarte w cache Google.

Aby to zrobić, należy skorzystać z Google Search Console. Zanim zaczniesz, upewnij się, że adres URL jest przypisany do usługi, której jesteś właścicielem lub uprawnionym użytkownikiem. Następnie:

 1. Otwórz zakładkę Indeksowanie.
 2. Kliknij Usunięcia.
 3. Przejdź do karty Tymczasowe usunięcia.
 4. Kliknij Nowa prośba.
 5. Wybierz Usuwanie adresu URL z pamięci podręcznej.
Niezapisywanie kopii strony
Usunięcie adresu z pamięci podręcznej

Powyższa funkcja doprowadzi do usunięcia fragmentu opisu strony z wyników wyszukiwania Google, dopóki dana treść nie zostanie ponownie zindeksowana. Wtedy fragment zostanie wygenerowany na nowo, na podstawie aktualnej treści. Przed ponownym zindeksowaniem opis strony będzie wyświetlany jako „Opis strony jest niedostępny”.

Z omawianego narzędzia warto skorzystać, gdy np. chcesz usunąć poufne informacje ze strony, a następnie dopilnować tego, aby kopia Google została zaktualizowana. Pamiętaj jednak, że strona może nadal pojawiać się w wynikach wyszukiwania, nawet po usunięciu informacji, dopóki nie zostanie ponownie zindeksowana. Skasowane informacje nie będą jednak wyświetlane w krótkim opisie ani w zapisanej pamięci podręcznej wersji strony.

Kliknij Dalej, aby zakończyć procedurę. Proces przetwarzania żądania może zająć nawet cały dzień – i niestety nie ma gwarancji, że zostanie pozytywnie rozpatrzone. Po jakimś czasie sprawdź jego stan. Jeśli zostało odrzucone, kliknij Więcej informacji, aby zapoznać się z wyjaśnieniem.

Jeśli chcesz mieć pewność, że informacje zawarte w cache Google zostały usunięte, prześlij w ramach żądań dodatkowe adresy odnoszące się do tej samej strony. Mogą to być np. podobne URL zapisane z użyciem różnych wielkości liter.

Ograniczenia pamięci podręcznej Google

Choć kopia strony, czyli pamięci podręcznej Google, jest całkiem przydatna, to jednak ma kilka ograniczeń, o których warto pamiętać. Przyjrzyjmy się im bliżej.

 1. Crawling

  Pamięć podręczna Google informuje, kiedy zrobiono ostatni zrzut. Nie wskazuje jednak, kiedy ostatnio doszło do crawlingu. Pamiętaj, że Google niekoniecznie aktualizuje pamięć podręczną przy każdym crawlowaniu.

  Jak wskazał na to John Mueller:

  „Ogólnie rzecz biorąc, nie za każdym razem aktualizujemy cache'owaną stronę, gdy tylko dokonamy jej crawlingu. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy strona nie zmienia się znacząco – w takiej sytuacji możemy zdecydować o zachowaniu starej daty".

  Pamiętaj też, że Google nie zawsze nawet indeksuje strony, w przypadku których doszło do crawlingu – zapisanie ich w pamięci podręcznej tym bardziej nie jest takie oczywiste.

 2. Niepoprawne renderowanie

  Kopia Google, która przedstawia się jako wersja podręczna, nie zawsze będzie odpowiednio się renderować. Do takiej sytuacji może dojść, gdy pewne zasoby wykorzystywane przez witrynę staną się niedostępne.

 3. Wyświetlanie złej wersji strony

  Duplikacja treści oraz nieodpowiednie zastosowanie tagów może sprawić, że zapisane strony będą przedstawiać pomyloną zawartość. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, umów się na konsultacje SEO.

Podsumowanie

Pamięć podręczna Google to funkcja, która ma przydatne zastosowania. Warto jednak pamiętać o jej ograniczeniach oraz wiedzieć, jak w razie czego ją usunąć lub szybko zaktualizować.

Chcesz sprawdzić poprawność działania swojej witryny?
Odezwij się do nas
Oceń artykuł:
4.8
Ocena: 4.8 Liczba głosów: 5