Bingbot – co to jest?

Czym jest Bingbot?

Bingbot jest głównym botem wyszukiwarki Bing (pełna nazwa to Microsoft Bing). Oprócz tego robot Bingbot napędza także wyszukiwarkę Yahoo! Search.

W narzędziach Bing dla webmasterów Bingbot może być wykorzystany do testowania stron pod kątem błędów indeksowania oraz kontrolowania szybkości i czasu indeksowania.

User Agent Bing

Jak gromadzone są informacje w wyszukiwarce Bing? W tym celu wykorzystywane są różne crawlery:

  1. Indeksowanie – Bingbot to standardowy crawler, który realizuje większość crawlingu. Jego user agent jest stale aktualizowany do najnowszej wersji Microsoft Edge.
  2. Analiza reklam – AdIdxBot to crawler używany przez Bing Ads. Indeksuje reklamy i analizuje powiązane z nimi strony internetowe w celu kontroli jakości.
  3. Podgląd – BingPreview generuje podglądy stron dla wyszukiwarki Bing. Z kolei MicrosoftPreview generuje podglądy stron dla produktów Microsoft.

Bingbot a SEO

Choć wyszukiwarki Bing i Yahoo mają znacznie mniejszy udział w rynku search (zwłaszcza w Polsce), to jednak warto zezwolić na to, aby Bingbot miał dostęp do Twojej strony. W tym celu upewnij się, że dyrektywy „User-agent: Bingbot” w połączeniu z „Disallow:” nie sprawiają, że Bingbot jest wykluczony z ważnych części witryny. Tego typu opcje konfiguruje się w pliku robots.txt. W przypadku braku specyficznych reguł dotyczących Bingbota będzie on traktowany jak każdy inny bot.

Zablokowany dostęp bingbot

Przykład zablokowania dostępu Bingbotowi do strony

Warto jednak pamiętać, że niektóre spidery starają się w złośliwych celach wyglądać jak Bingbot. Takie boty sczytują treści witryny jedynie w celu phishingu lub w inny sposób są wykorzystywane przez hakerów. Aby się przed nimi zabezpieczyć, korzystaj ze specjalnych narzędzi, za pomocą których można je zweryfikować.

Chcesz pozycjonować swoją witrynę?
Odezwij się do nas
Oceń stronę:
0

Powiązane wpisy na blogu