Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce i na świecie

blog-banner-bee

Każdy z nas niemal codziennie wpisuje dziesiątki fraz w pole wyszukiwarki internetowej – od prognozy pogody przez najlepsze buty do biegania aż po minifrezarki do drewna. Czy pod tym względem jesteś skazany jedynie na Google’a? Gdzie jeszcze możesz szukać informacji? Sprawdź, co oferują inne popularne wyszukiwarki.

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce i na świecie

Co to jest wyszukiwarka internetowa?

Wyszukiwarka internetowa to, najprościej mówiąc, program lub strona www służąca do wyszukiwania odpowiedzi na zapytania wpisywane przez użytkowników. Wykorzystuje ona w tym celu nie tylko treści znajdujące się na witrynach internetowych, ale również obrazy, pdf-y czy filmy wideo. W efekcie wyszukiwarka niemal natychmiast podaje wyniki najbardziej zbliżone do frazy wpisanej w pasku wyszukiwania.

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce

Ranking najpopularniejszych wyszukiwarek mówi sam za siebie – Google wiedzie prym wśród wyszukiwarek w Polsce. Korzysta z niego blisko 96% użytkowników. Na podium znajduje się jeszcze Bing oraz Yahoo!, a tuż za DuckDuckGo.

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce

Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie

Jeżeli chodzi o popularność wyszukiwarek na świecie, to niewiele się zmienia – na pierwszym miejscu jest Google, a następnie Bing oraz Yahoo. Tak częsty wybór giganta z Doliny Krzemowej jest z pewnością spowodowany tym, że oferuje kompleksowe i zintegrowane usługi. Jednak nie wszędzie. W niektórych krajach, takich jak Chiny czy Rosja, dużym zainteresowaniem cieszą się rodzime, internetowe wyszukiwarki (Baidu, Yandex).

Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie

Google – najlepsza wyszukiwarka?

Google, pod domeną google.com, został stworzony w 1998 r. przez dwóch studentów z Uniwersytetu Standforda, Larry’ego Page’a oraz Sergey’a Brina, którzy opracowali algorytm PageRank. Była to duża rewolucja w świecie Internetu, a algorytm jest cały czas aktualizowany, aby poprawiać dostęp do informacji i zapewnić, jak najlepsze dopasowanie wyświetlanych wyników do zapytań użytkownika. Dzisiaj Google jest bez wątpienia najpopularniejszą wyszukiwarką internetową.

Oprócz standardowych wyników wyszukiwania oferuje m.in. rich snippets, czyli dodatkowe elementy wyników wyszukiwania pobierane przez roboty wyszukiwarek ze strony, na przykład breadcrumbsy czy oceny w postaci gwiazdek przy produktach. Dzięki temu użytkownik często już po wpisaniu zapytania uzyskuje odpowiedź z poziomu listy wyników wyszukiwania. W Google’u możliwe jest również wyszukiwanie obrazem.

Wyniki wyszukiwania w Google'u

Pozycję lidera na rynku wyszukiwarek umacnia również posiadanie przez Google’a licznych narzędzi takich jak m.in. Gmail, przeglądarka Chrome, Google Analytics, Google Search Console czy Profil firmy w Google (dawniej Google Moja Firma), co usprawnia pracę i pozwala zachować integralność prowadzonych działań. Co więcej, po tym, jak Google stał się właścicielem Androida deklasującego Windowsa, jego pozycja na rynku jeszcze bardziej się umocniła. W związku z tym wiele wskazuje na to, że Google jako najlepsza wyszukiwarka jeszcze przez długi czas będzie święcić triumfy.

Bing

Choć wyszukiwarka internetowa Bing została stworzona przez sam Microsoft w 2009 roku, to nie udało jej się zdominować rynku w taki sposób, jak zrobił to Google. Dlatego pozostaje przede wszystkim domyślną wyszukiwarką na komputerach z systemem Windows i przeglądarką Edge, też autorstwa Microsoftu. Charakterystyczne dla wyszukiwarki Bing są atrakcyjne wizualnie zdjęcia w tle.

Wyszukiwarka Bing

Bing możliwościami i sposobem działania jest zbliżony do Google’a. Jego przewagą jest natomiast wyszukiwanie filmów wideo w formie dużych miniatur. Można je odtwarzać z dźwiękiem bezpośrednio z wyników wyszukiwania. Wyszukiwarka współpracuje też ze swoimi konkurentami – Google oraz Yahoo – nad sitemapą.xml oraz schema.org. W ten sposób optymalizacja stron w każdej z tych wyszukiwarek internetowych na świecie jest zbieżna.

Warto dodać, że Bing oferuje program lojalnościowy polegający na zdobywaniu punktów za robienie zakupów lub przeglądanie Internetu za swoim pośrednictwem. Zdobyte punkty można przeznaczyć na zakup aplikacji lub filmów.

Yahoo

Wyszukiwarka Yahoo jest o kilka lat starsza od Google’a i choć przez niektórych uważana jest za przestarzałą, to jednak wciąż utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych. Yahoo oferuje również pocztę e-mail, newsy ze świata czy gry. Poza tym został on zintegrowany z serwisami Flickr, Yahoo Answers i Yahoo Finance, dzięki czemu pozwala uzyskać lepsze wyniki, jeżeli chodzi o zdjęcia i większą ilość informacji z różnych dziedzin. Co ciekawe, twórcy Google’a na początku proponowali właśnie Yahoo sprzedaż swojego algorytmu Page Rank za milion dolarów. Ten jednak… odmówił.

Wyszukiwarka Yahoo

DuckDuckGo

DuckDuckGo to alternatywa dla Google. Jej niewątpliwym atutem jest fakt, że nie zbiera ani nie przetwarza żadnych danych osobowych. Będzie to więc najlepsze rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią swoją prywatność. Dodatkowo, wyszukiwarka ma prosty i przejrzysty interfejs oraz przydatną funkcję umożliwiającą wyszukiwanie bezpośrednio w innym serwisie. W tym celu wystarczy poprzedzić zapytanie znakiem „!”. Na przykład, gdy chcesz znaleźć w Wikipedii informacje na temat Warszawy, wystarczy wpisać „!wikipedia warszawa”, a zostaniesz od razu przekierowany na tę podstronę serwisu.

Wyszukiwarka DuckDuckGo

Baidu – chińska wyszukiwarka

Baidu jest najpopularniejszą wyszukiwarką w Chinach, z której korzysta ponad 70% użytkowników. Jednak pod względem designu jest bardzo podobna do samego Google’a i w podobny sposób wykorzystuje możliwość zarabiania na reklamach oraz dane strukturalne. Trzeba jednak podkreślić, że w Baidu obecna jest cenzura – blokowany jest dostęp do niektórych obrazów czy stron sprzecznych z polityką rządu.

Baidu - wyszukiwarka chińska

Yandex – rosyjska wyszukiwarka

Yandex to rosyjska wyszukiwarka zajmująca 5. pozycję na świecie. Używa jej ponad 45% rosyjskich internautów, a poza tym także użytkownicy na Białorusi, Ukrainie, w Kazachstanie i Turcji. Yandex pozwala przeglądać strony internetowe, obrazy, filmy i wiadomości w podobny sposób jak Google. Oferuje także dodatkowe funkcje, takie jak aplikacje mobilne, przechowywanie w chmurze, tłumaczenia czy mapy. Wszystko odbywa się w przyjaznym dla użytkownika interfejsie.

Wyszukiwarka Yandex

Inne wyszukiwarki lokalne to na przykład Naver. Powstała ona w 1999 roku i cieszy popularnością w Korei Południowej. Wybiera ją prawie co piąty mieszkaniec kraju. Co ciekawe, Naver szybciej od Google’a wprowadził funkcję wyświetlania wyników z różnych witryn na jednej stronie wyników wyszukiwania.

Wyszukiwarka Naver

Seznam – czeska wyszukiwarka

Czeska wyszukiwarka stron Seznam powstała dwa lata wcześniej od Google’a. I choć dzisiaj to ten ostatni zyskał w tym kraju pozycję lidera, to ciągle ponad 10% internautów wybiera lokalną wyszukiwarkę. Seznam swoim interfejsem i funkcjami bardziej przypomina Yahoo, gdzie też można znaleźć newsy, prognozę pogody czy gry. Poza tym umożliwia tworzenie płatnych kampanii PPC.

Wyszukiwarka Seznam

Alternatywne wyszukiwarki internetowe

Google wie wszystko lub prawie wszystko, ale są sytuacje, gdy lepiej rozważyć skorzystanie z innej wyszukiwarki stron www, która jeszcze bardziej usprawni codzienne poruszanie się po Internecie lub zapewni dodatkowe możliwości. Przedstawiamy inne alternatywne wyszukiwarki.

Youtube – wyszukiwarka wideo

Chociaż YouTube nie jest postrzegany jako typowa wyszukiwarka internetowa, to w rzeczywistości zajmuje drugie miejsce, zaraz po Google’u, którego jest zresztą częścią. Z YouTube’a korzysta miesięcznie ok. 2 miliardów zalogowanych użytkowników, wyprzedzając w ten sposób Bing oraz Yahoo. Poza tym Google promuje filmy znajdujące się w serwisie YouTube, ponieważ to one pojawiają się jako jedne z pierwszych w wynikach wyszukiwania. Serwis ten daje również możliwość prowadzenia płatnych reklam. Poza tym jest ogólnodostępny, co tylko wzmacnia jego popularność.

WolframAlpha – specjalistyczna wyszukiwarka

WolframAlpha to wyszukiwarka wykorzystująca sztuczną inteligencję, zaawansowane algorytmy i nowe technologie do tego, by dostarczać informacje na jak najwyższym poziomie. W tym celu wykonuje złożone obliczenia matematyczne i przedstawia odpowiedzi w postaci danych liczbowych, wykresów lub statystyk. Poniżej przykład rozwiązanego równania za pomocą wyszukiwarki.

WolframAlpha

Dzięki wyszukiwarce Wolfpharma możesz uzyskać odpowiedzi na zapytania z takich obszarów jak matematyka, nauka i technologia, społeczeństwo i kultura oraz życie codzienne. Każda kategoria ma natomiast jeszcze swoje podkategorie. WolframAlpha, w przeciwieństwie do Google’a, udziela od razu odpowiedzi, nie generując listy wyników wyszukiwania, tak jak na powyższym screenie. Niewątpliwym atutem wyszukiwarki jest to, że nie śledzi swoich użytkowników. Minusem może być natomiast to, że jest tylko anglojęzyczna.

Swisscows – wyszukiwarka najlepsza dla rodziców

Szwajcarska wyszukiwarka Swisscows to dobre rozwiązanie dla rodziców, ponieważ ma wbudowany filtr chroniący dzieci przed treściami pornograficznymi i zawierającymi przemoc. Poza tym nie przechowuje danych osobowych, adresów IP ani historii wyszukiwania. Jest to możliwe dzięki temu, że serwery wyszukiwarki znajdują się w Szwajcarii mającej niezwykle restrykcyjną politykę prywatności. Swisscows samodzielnie indeksuje strony niemieckojęzyczne. W przypadku innych języków korzysta z wyszukiwarki Bing.

Swisscows wyszukiwarka

Ecosia – ekowyszukiwarka

Wyszukiwarki na świecie są cały czas wykorzystywane, co nie pozostaje bez wpływu na emisję CO2. Ecosia powstała z myślą o ochronie środowiska naturalnego i próbuje temu problemowi zaradzić. Dlatego dochód wygenerowany za każde zapytanie w wyszukiwarce zostaje przeznaczony na sadzenie drzew. Aby jedno z nich zostało zasadzone, potrzeba ok. 45 wyszukiwań. Samo wyszukiwanie odbywa się natomiast za pośrednictwem Bing.

Ekowyszukiwarka

Ask.com – wyszukiwanie odpowiedzi

Ask.com (początkowo Ask Jeeves) powstał w 1996 roku i jego celem było udzielanie odpowiedzi na pytania użytkowników, a nie na pojedyncze słowa czy kilkuwyrazowe frazy. Co ciekawe, wyniki otrzymane na dane zapytanie zwykle różnią się od tego, co proponuje Google.

Niestety, swego czasu o wyszukiwarce było głośno za sprawą paska narzędzi, który instalował się zwykle bez wiedzy użytkowników. W ten sposób przejmował kontrolę nad przeglądarką i powodował, że wyszukiwarka zmieniała się automatycznie na Ask.com. Taki toolbar w wielu przypadkach okazywał się problematyczny do usunięcia, przez co z wyszukiwarki zrezygnowało wielu użytkowników.

Ask wyszukiwarka

Boardreader – przeszukiwanie forów dyskusyjnych

Innym rodzajem wyszukiwarek jest Boardreader. To idealne narzędzie, aby znaleźć forum dyskusyjne poświęcone określonemu tematowi. Wyszukiwarka agreguje wyniki z różnych miejsc, dzięki czemu szybko i łatwo możesz znaleźć interesujący Cię tematycznie portal. Jest także pomocna w dotarciu do treści tworzonych bezpośrednio przez użytkowników.

Archive.org – wyszukiwarka archiwalnych wersji stron

Jeżeli chcesz sprawdzić, jak dana strona wyglądała w przeszłości, narzędzie Archive.org (Wayback Machine) idealnie się do tego nada. Jest ono biblioteką cyfrową gromadzącą kopie stron internetowych z różnych przedziałów czasowych. Dzięki temu możesz poznać historię danej witryny oraz to, jak zmieniała się przez lata.

Wyszukiwarka archiwalnych stron

SlideShare – wyszukiwarka dokumentów

SlideShare gromadzi prezentacje multimedialne, e-booki, pliki pdf. Jest doskonałym miejscem do udostępnienia prezentacji biznesowej. Co więcej, umożliwia także pobranie slajdów na własny użytek. Wyszukiwarka SlideShare może okazać się dla firmy istotną platformą społecznościową wspierającą budowanie wizerunku marki czy promocję produktów i usług.

Wyszukiwarka dokumentów

Wyszukiwarki internetowe – podsumowanie

„Monopol” Google’a wydaje się trwać w najlepsze, ale warto pamiętać, że można znaleźć inne ciekawe rodzaje wyszukiwarek, które będą świetną alternatywą dla światowego giganta. Nawet jeśli nie sprawdzą się na co dzień, to w określonych sytuacjach mogą okazać się pomocne, na przykład, gdy szukasz profesjonalnej prezentacji branżowej, chcesz sprawdzić, jak Twoja strona wyglądała dekadę temu, czy gdy chcesz uchronić dzieci przed niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie.

Udostępnij artykuł:
Szukasz doświadczonych specjalistów SEO?
Sprawdź naszą ofertę
Oceń artykuł:
4.6
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 46