Atrybut Alt - co to jest?

Atrybut ALT - definicja

Atrybut ALT to alternatywny opis grafiki stworzony z myślą o robotach indeksujących. Ten niepozorny element - w przeciwieństwie do title - jest niezwykle istotny z punktu widzenia SEO.

Atrybut ALT - definicja

Atrybut ALT na stronie

Opis alternatywny grafiki wyświetla się na stronie, gdy niemożliwe jest prawidłowe załadowanie się obrazka. Poza tym to ważny atrybut dla samego Google’a, który nie odczytuje grafik w taki sposób jak człowiek. O tym, co się na nich znajduje, dowiaduje się z tekstu alternatywnego i na tej podstawie dopasowuje grafiki do odpowiednich zapytań w wynikach wyszukiwania. Alternatywny tekst ważny jest również dla osób niewidzących i słabowidzących, które do przeglądania Internetu wykorzystują specjalne programy pomagające w odczycie strony.

Atrybut ALT obrazka w kodzie HTML wygląda następująco:

<img src=”nazwa-pliku.jpg” alt=”opis-alternatywny”>

Jak stosować atrybut ALT?

Alt przy grafikach jest ważnym elementem optymalizacyjnym strony, dlatego warto go stosować zgodnie z przyjętymi praktykami. Oto kilka wskazówek:

  • wykorzystywane obrazy powinny być skompresowane, aby nie spowalniać działania witryny,
  • najlepiej, gdy opis jest krótki i stanowi kilka słów, a nie pełne zdania,
  • atrybut alt powinien zawierać słowa kluczowe, ale z umiarem, ponieważ upychanie ich na siłę z pewnością nie pomoże, a zaszkodzi witrynie,
  • należy używać tego samego słowa kluczowego, co strona, na której znajduje się grafika,
  • opis alternatywny należy umieszczać przy każdej grafice i powinien on być unikalny - nie należy tego samego atrybutu ALT dodawać przy kilku obrazkach,
  • znaczenie tagu ALT wzrasta w przypadku stron, gdzie jest mała ilość treści,
  • w opisach można wykorzystywać polskie znaki.
Szukasz sprawdzonej agencji SEO?
Napisz do nas
Oceń stronę:
0

Powiązane wpisy na blogu