Meta keywords - co to jest?

Meta keywords - definicja

Meta keywords to jeden z tagów, obok title czy description, który dawniej informował wyszukiwarki o tematyce danej strony. W przeciwieństwie do słów kluczowych określanych w keyword researchu do działań SEO, meta tag keywords można znaleźć w kodzie źródłowym witryny - nie są więc widoczne na samej stronie. I choć dzisiaj nie mają takiego znaczenia jak kiedyś, to są jeszcze czasem sporadycznie używane.

Jak sprawdzić meta tag keywords?

Aby sprawdzić, czy strona stosuje meta tag keywords, należy wyświetlić kod źródłowy strony poprzez komendę Ctrl+U. Następnie za sprawą Ctrl+F wystarczy wpisać w pole wyszukiwania “keywords”.

Meta tag keywords w kodzie html będzie wyglądał następująco:

Meta keywords - co to jest?

Poniżej przykład ze strony.

Meta keywords - przykład

Meta Keywords uwzględniane przez Google?

Meta keywords miały znaczenie do 2009 roku. Wtedy Google poinformował, że nie sięga już po ten tag, aby ocenić zawartość witryny. Wcześniej przyjmowano jednak, że jest to jeden z najważniejszych czynników rankingowych, a roboty wyszukiwarek miały porównywać wręcz, w jakim stopniu meta keywords pokrywają się z frazami wyszukiwania.

Obecnie ta praktyka jest coraz rzadziej wykorzystywana w działaniach SEO, m.in. z powodu sięgania po nią w celu manipulowania algorytmem. Niektórzy wykorzystywali frazy kluczowe jako meta keywords na stronach, które nie były z nimi tematycznie związane. Dzisiaj sięgając po ten rodzaj tagu, należy zachować ostrożność, bo zamiast pomóc można bardziej zaszkodzić witrynie, gdy zostanie zakwalifikowana jako spam. Dlatego lepiej skupić się na rozbudowywaniu treści o właściwe słowa kluczowe, ponieważ przyniesie to bardziej wymierne skutki.

Meta Keywords - o czym jeszcze pamiętać?

Warto podkreślić, że użycie meta tag keywords niesie za sobą ryzyko, że każda firma może podejrzeć frazy swojej konkurencji, ponieważ wszystko jest do wglądu w kodzie źródłowym strony. Niektóre CMS-y wykorzystują też meta keywords do wewnętrznego wyszukiwania.

Czy Twoja strona wciąż używa meta keywords?
Sprawdzimy
Oceń stronę:
4.8
Ocena: 4.8 Liczba głosów: 4

Powiązane wpisy na blogu

Meta tagi w SEO - przewodnik

Meta tagi w SEO. Kompletny przewodnik

Meta tagi to jeden z głównych elementów optymalizacji on-site. To dzięki nim wyszukiwarce Google można przekazać pewne kluczowe informacje. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie one są, jak wpływają na SEO oraz na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej