Graf wiedzy Google - czym jest i jak wpływa na SEO?

blog-banner-bee

Wyniki wyszukiwania Google to od lat już znacznie więcej niż tylko lista przydatnych linków. Jednym z bardziej imponujących narzędzi wykorzystywanych przez wyszukiwarkę jest Graf Wiedzy Google. Czym on jest i jak wpływa na SEO? Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda Graf Wiedzy Google?

Czym jest Graf Wiedzy Google?

Graf Wiedzy Google (Google Knowledge Graph) to ogromna baza danych i jednocześnie narzędzie, które gromadzi dane na temat osób, rzeczy, miejsc, organizacji, wydarzeń itp. Jego celem jest zbieranie tych informacji, aby formułować złożone zestawy danych na temat licznych podmiotów, jak i ustalać relacje między nimi.

Pojedynczym podmiotem jest każde pojęcie, które można precyzyjnie opisać oraz zdefiniować, a więc znane osoby, dzieła kultury i sztuki, firmy, wydarzenia, ideologie polityczne itp.

Graf Wiedzy Google został wprowadzony w 2012 roku. Informacje przez niego obejmowane rosły bardzo szybko – jedynie w ciągu siedmiu miesięcy od premiery narzędzie zgromadziło 570 milionów podmiotów i 18 miliardów faktów. W maju 2020 roku liczby te wzrosły do 5 miliardów podmiotów i 500 miliardów faktów.

Warto doprecyzować, że Graf Wiedzy Google to nie to samo, co Panel Wiedzy Google (Google Knowledge Panel; rzadziej używana nazwa to Google Knowledge Card). Pojęcia te są jednak powiązane, gdyż do stworzenia Panelu Wiedzy Google wykorzystywane są dane gromadzone właśnie przez Graf.

Sam Panel Wiedzy Google to z kolei zorganizowana sekcja w wynikach wyszukiwania, która gromadzi najważniejsze dane na temat wybranego zagadnienia:

Jak wygląda graf wiedzy?

Przyjęło się jednak, że termin Graf Wiedzy jest używany właśnie z myślą o jego końcowej formie, czyli Panelu Wiedzy, dlatego w tym artykule także będziemy posługiwać się nim zamiennie w takim znaczeniu.

Graf Wiedzy – przykłady

Jakie są przykłady zagadnień gromadzonych i organizowanych w Grafie Wiedzy? Oto kilka z nich:

Przykład grafu wiedzy - książka

Książka

Przykład grafu wiedzy - seria gier

Seria gier

Przykład grafu wiedzy - miejsce

Miejsce

Przykład grafu wiedzy - organizacja

Organizacja

Inne kategorie gromadzone przez Graf Wiedzy i przekształcane następnie w Panel Wiedzy to:

 • wydarzenie,
 • lokalna firma,
 • film,
 • seria filmów,
 • zespół muzyczny,
 • strona internetowa.

Dlaczego warto znaleźć się w Grafie Wiedzy?

Obecność w Grafie Wiedzy to świetny sposób na to, aby zyskać zaufanie potencjalnych klientów. Jeśli zauważą, że Twojej firmie w wynikach wyszukiwania poświęcona jest osobna, w przejrzysty sposób zorganizowana sekcja, uznają, że mają do czynienia z „konkretnym” przedsiębiorstwem.

Sama sekcja Panelu pozwala także w szybki sposób uzyskać dane kontaktowe, co może być szczególnie przydatne w przypadku osób korzystających z urządzeń przenośnych, gdy chcą np. szybko znaleźć numer telefonu.

Graf Wiedzy a SEO

Jak sam Graf Wiedzy jest powiązany z widocznością w wynikach wyszukiwania? Oprócz zalet, o których wcześniej wspomnieliśmy, warto mieć świadomość jednej wady Panelu Wiedzy.

Przyczynia się on m.in. do tego, że więcej niż 50% zapytań w SERP-ach to tzw. zero-click searches, czyli zapytania nieskutkujące żadnym kliknięciem. Użytkownicy za sprawą Grafów Wiedzy zdobywają najważniejsze informacje bez konieczności odwiedzenia samej witryny, co może w negatywny sposób wpłynąć na ruch.

Warto też pamiętać, że wyszukiwarka traktuje Graf Wiedzy oraz wyróżnione fragmenty z odpowiedzią (featured snippets) jako osobne podmioty. Mimo tego Google i tak przyznaje, że czasami może być trudno zauważyć różnice, gdyż oba formaty wykorzystują specyficzny styl, obrazy itp.

Z Twojego punktu widzenia, jako właściciela strony, najważniejsze jest jednak to, że w przypadku wyróżnionego fragmentu z odpowiedzią nie masz większego wpływu na jego zawartość i to, czy Google go „podłapie”. Istnieje jednak opcja zasugerowania zmian w Grafie Wiedzy (więcej o tym w dalszej części artykułu).

Google Knowledge Graph jest zwykle także bardzo podobny do Profilu Firmy w Google (do niedawna Google Moja Firma). Różnica jest taka, że Profile Firmy poświęcone są biznesom, które działają w określonej lokalizacji i zwykle pojawiają się w odpowiedzi na powiązane zapytania lokalne.

Przykładowo poniższa sekcja dotycząca ogromnej korporacji, jaką jest Microsoft, to zdecydowanie Google Knowledge Graph, a nie Profil Firmy w Google:

Graf wiedzy o firmie

Jak dostać się do Grafu Wiedzy?

Uzyskanie własnego Panelu Wiedzy w wynikach wyszukiwania nie jest łatwe i nie masz w pełni kontroli nad tym procesem. Istnieje jednak wiele sposobów, aby zwiększyć na to szanse:

 1. Zadbaj o profil linków i PR

  Jeśli Twoja firma jest rozpoznawalna i ogólnie rzecz biorąc „mówi się o niej”, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Google zwróci na nią szczególną uwagę i zacznie organizować informacje na jej temat w Grafie Wiedzy.

  Jednym z lepszych sposobów na dostarczenie Google tego typu sygnałów jest świetny profil linków przychodzących. Buduj go, wykorzystując do tego media społecznościowe oraz popularne portale branżowe.

  Pamiętaj jednak, że w przypadku małych firm znacznie trudniej uzyskać wystarczająco rozbudowany profil linków i rozpoznawalność, aby zostać ujętym w Grafie Wiedzy, choć dalej jest to możliwe.

 2. Wykorzystaj dane strukturalne

  Jak już omówiliśmy, celem Grafu Wiedzy jest organizowanie licznych punktów danych i ustalanie między nimi połączeń. Aby w tym pomóc, warto zastosować Schema.org, czyli zalecany przez Google system oznaczania danych strukturalnych.

  Przykładowo oznaczenie „Organization” pozwala zorganizować i wyróżnić dane charakterystyczne dla firm jak adres, marka, otrzymane nagrody, e-mail, założyciel/właściciel, logo i wiele więcej.

  Z kolei właściwość „sameAs” służy do potwierdzenia tego, że np. dana strona na Wikipedii dotyczy tego samego podmiotu, czyli Twojej firmy. Dzięki temu Google jest w stanie lepiej zorganizować informacje na temat biznesu i rozpoznać powiązania.

  Audyt strony internetowej to świetny sposób na to, aby ustalić, jak i gdzie zastosować dane strukturalne.

 3. Dbaj o Profil Firmy w Google

  Jak wspomnieliśmy wcześniej, Profil Firmy w Google to osobna sekcja rządząca się własnymi prawami i dlatego nie ma gwarancji, że jego obecność poskutkuje tym, iż wyszukiwarka stworzy z myślą o Twojej firmie także Knowledge Graph.

  Sam Profil Firmy w Google możesz traktować jako jeszcze bardziej złożone i precyzyjnie zorganizowane dane, które pomogą Google pogrupować oraz zrozumieć informacje na temat Twojej firmy.

 4. Zdobądź wpis w Wikipedii

  Samodzielne utworzenie wpisu na temat własnej firmy w Wikipedii jest bardzo trudne, nawet jeśli trzymasz się ścisłych wytycznych popularnej internetowej encyklopedii. Nie warto też szukać luk czy w inny sposób „kombinować”, żeby tylko się tam znaleźć. Może to poskutkować nałożeniem kary czy ostrzeżenia, co jeszcze utrudni przyszłe wysiłki.

  Dlatego, jeśli próbujesz utworzyć wpis na swój temat w Wikipedii, bądź bardzo ostrożny. Najlepiej po prostu dbaj o rozpoznawalność na inne sposoby, a zwiększysz w ten sposób szanse, że ktoś z zewnątrz zamieści tego typu neutralne hasło na temat Twojej firmy.

Jak dokonać zmian w Panelu Wiedzy?

Co, jeśli udało Ci się zwrócić uwagę wyszukiwarki Google na tyle, aby utworzyła Panel Wiedzy Twojej firmy, ale chciałbyś zmienić lub uzupełnić zawarte tam informacje? W tym celu musisz wykonać następujące 2 kroki:

1. Weryfikacja w Google

Na początek musisz stać się zweryfikowanym i oficjalnym przedstawicielem podmiotu, czyli Twojej firmy. Do tego celu potrzebne jest konto Google oraz profile powiązane z podmiotem (np. kanał YouTube lub konto Google Search Console).

Po dokonaniu pomyślnej weryfikacji możesz także dodawać innych użytkowników i nadawać im uprawnienia przedstawicieli.

Przejdź tutaj, aby zapoznać się z pełną instrukcją tego procesu.

2. Sugerowanie zmian

Zaloguj się na konto Google powiązane z Twoją firmą. Znajdź jej Panel Wiedzy w wynikach wyszukiwania i nad nazwą podmiotu kliknij „Zasugeruj zmiany”.

Następnie będziesz mógł zasugerować zmiany w przypadku takich sekcji jak główna grafika, tytuł, opis, czy profile społecznościowe. Dobrze uzasadnij swoje sugestie, gdyż Google poddaje ocenie, jak to robisz. Po zakończeniu weryfikacji zostaniesz powiadomiony e-mailem, czy zmiany zostały wprowadzone.

Przejdź tutaj, aby zapoznać się z pełną instrukcją tego procesu.

Graf Wiedzy – podsumowanie

Obecność w Grafie Wiedzy to cel, jaki może postawić sobie wiele biznesów. Konsulting SEO dla firm pomoże Ci ustalić, czy warto skupić na tym swoje wysiłki i jak to zrobić.

Udostępnij artykuł:
Chcesz dostać się do Grafu Wiedzy Google?
Zrób to z naszą pomocą!
Oceń artykuł:
0