Czym jest video marketing i jak można go wykorzystać?

blog-banner-bee

Materiały video wszelkiego rodzaju w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Przeciętny użytkownik Internetu każdego dnia ogląda mnóstwo treści tego typu. Jak zatem uwzględnić trend w działaniach marketingowych?

W tym artykule dowiesz się, czym jest video marketing i dlaczego warto poświęcić mu uwagę. Omówimy na przykładach to, gdzie i jak może być stosowany. Przyjrzymy się również sposobom mierzenia jego skuteczności.

Co to jest video marketing?

Czym jest video marketing?

Video marketing obejmuje wykorzystywanie treści filmowych do promowania marki, produktów lub usług. Strategia ta wykorzystuje potencjał medium, aby skuteczniej trafiać do odbiorców, przekazywać informacje oraz wzbudzać emocje.

Treści wideo mają bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o opowiadanie historii. Z tego powodu za ich pomocą można skutecznie nadać charakter i twarz „surowej” firmie, czy też zaprezentować językiem korzyści unikatową wartość oferty.

Omawiając w tym artykule działania marketingowe, mamy na myśli filmiki publikowane na portalach społecznościowych i firmowej stronie internetowej. Produkcja takich materiałów może wiązać się z wysokimi kosztami. Jednak w tym przypadku odchodzą koszty związane z emisją, tak jak to jest w przypadku telewizji.

Dlaczego warto postawić na tworzenie wideo contentu?

Istnieją 3 główne powody, dla których warto wykorzystywać materiały video:

Rosnąca popularność

W ciągu niespełna 4 lat ilość czasu, jaki poświęcamy na oglądanie treści video w ciągu tygodnia, prawie się podwoiła.

Rosnąca popularność materiałów wideo

Źródło: Hubspot

Użytkownicy chcą treści edukacyjnych

W wolnym czasie bardzo chętnie oglądamy treści poradnikowe. Materiał video w takim formacie ma bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o marketing.

Popularność poszczególnych typów kontentu

Źródło: Statista

Konkurencja pewnie już to robi

Jak podaje raport The State of Video Marketing 2021:

 • 86% firm korzysta z video jako narzędzia marketingowego,
 • 93% marketerów traktuje video jako ważny element strategii marketingowej,
 • 87% marketerów twierdzi, że format video zapewnia dobry zwrot z inwestycji.

6 formatów materiałów wykorzystywanych w ramach video marketingu

Materiały wideo wykorzystywane na potrzeby marketingu mogą przybrać niejedną formę. Oto kilka najpopularniejszych:

 1. Poradnik

  Niektóre procesy oraz czynności znacznie łatwiej zaprezentować w postaci video. Z tego powodu przydatne poradniki dotyczące np. konfiguracji urządzenia czy instalacji i obsługi oprogramowania mogą wygenerować mnóstwo wyświetleń.

  Oprócz tego często pomagają podjąć decyzję niezdecydowanemu klientowi, któremu np. podoba się sama idea produktu/usługi, ale nie jest pewny, czy nie napotka poważnych problemów po zakupie.

 2. Webinar

  Webinar również można traktować jako poradnik, jednak ten format realizowany jest bardziej w formie wykładów/prezentacji, które zwykle odbywają się z udziałem zainteresowanych odbiorców (oczywiście da się je później opublikować w „gotowej” wersji po zakończeniu nagrania).

  Format znacznie lepiej angażuje odbiorców oraz pozwala prowadzącym go osobom budować opinię eksperta branżowego.

 3. Standardowa reklama

  Reklamy video to najczęściej spotykany format. Jako że są wyświetlane na różnych platformach internetowych, mogą wykorzystać potencjał targetowania. Oprócz tego łatwiej w ich przypadku o dokładną analitykę w porównaniu np. do transmisji w telewizji.

 4. Zaprezentowanie firmy

  Jeśli chcesz budować swoją markę oraz trafić nie tylko do klientów, ale także do potencjalnych pracowników, inwestorów oraz partnerów biznesowych, warto rozważyć filmy typu „od kuchni”. Takie materiały video mogą przedstawiać pracowników, biuro, czy nawet to, jak wygląda typowy dzień pracy.

  Dzięki temu będziesz mógł nadać firmie bardziej ludzki charakter, pokazując, że nie jest to tylko podmiot bez twarzy, ale zespół prawdziwych, współpracujących ze sobą ludzi.

 5. Testymonial lub studium przypadku

  Skuteczny marketing video to taki, który pomaga budować Twoją reputację. Właśnie w tym celu warto wykorzystać społeczny dowód słuszności, jaki mogą stanowić Twoje doświadczenia z zadowolonymi klientami.

  Oba formaty spełniają podobny cel, choć istnieją między nimi pewne różnice:

  • testymoniale – zwykle krótkie filmiki, w ramach których klient wystawia swoją recenzję i opisuje zwięźle, dlaczego jest zadowolony z Twojej oferty,
  • studia przypadku – są w stanie przyjąć bardziej rozbudowaną formę i szczegółowo skupiają się na historii klienta. Przedstawiają zwykle najważniejsze informacje na jego temat, jak potrzeby, wyzwania, rozwiązanie zaoferowane przez Ciebie i to, jak wyglądała jego implementacja oraz rezultaty.
 6. Unboxing produktów i recenzje

  W przypadku nowoczesnych technologii i produktów konsumenckich od lat popularnością cieszą się unboxingi oraz bardziej rozbudowane recenzje. Dzięki nim możesz zaprezentować nowy asortyment dostępny w swoim sklepie lub też budować wizerunek eksperta, oceniając nowe i popularne produkty, które są istotne w przypadku Twojej niszy.

5 najpopularniejszych kanałów wykorzystywanych w ramach video marketingu

W przypadku strategii video marketingu do wyboru masz wiele opcji. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym kanałom, omawiając także na przykładach, jak można je wykorzystać w praktyce.

 1. Video marketing na YouTube

  YouTube to w gruncie rzeczy druga co do wielkości wyszukiwarka internetowa zaraz po Google. Od lat nieustannie zajmuje pozycję lidera w swojej branży (choć takie platformy jak Vimeo również mają swoje grono odbiorców).

  Obecnie na YouTube z powodzeniem możesz korzystać praktycznie z wszystkich form video marketingu. Platforma to już nie tylko standardowe filmy, gdyż w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się transmisje na żywo oraz shorty.

  Z platformy bardzo skutecznie korzysta Techland w ramach promocji swojej gry Dying Light 2: Stay Human. Na długo przed premierą twórcy rozpoczęli serię „Dying 2 Know”, która stanowiła mieszankę ogłoszeń, wywiadów z twórcami, filmów „od kuchni” oraz prezentacji rozgrywki, czyli de facto produktu.

  Przykład udanej kampanii video marketingowej

  Źródło: YouTube

  Seria w znaczący sposób przyczyniła się do sukcesu sprzedażowego gry, a Techland dalej w dużym zakresie wykorzystuje kanał na YouTube, aby komunikować się ze swoją społecznością.

 2. Video marketing na Facebooku

  Na tej liście nie mogło zabraknąć największego serwisu społecznościowego na świecie, czyli Facebooka. Podobnie jak YouTube, także stanowi uniwersalną platformę, na której zastosowanie znajdzie wszelki content video.

  W umiejętny sposób z reklam video na Facebooku skorzystała brytyjska marka samochodów MINI. Celem kampanii było wypromowanie nowego produktu, czyli pojazdu elektrycznego MINI i zrozumienie tego, co motywuje różne grupy demograficzne do zakupu takich aut.

  Reklamy pokazywały nowe MINI Electric jeżdżące po miejskich ulicach. Filmy skupiały się na innych właściwościach dostosowanych pod różne motywacje zakupowe jak:

  • szybkość,
  • przystępna cena,
  • możliwość pominięcia tankowania.

  W późniejszych ankietach okazało się, że różne grupy wiekowe zwracały uwagę na inne wyróżniające cechy, co potwierdziło, że MINI skutecznie wykorzystało elastyczność reklam video na Facebooku. Filmiki reklamowe możesz obejrzeć tutaj.

 3. Video marketing na Instagramie

  Instagram to platforma, która kładzie nacisk na aspekty wizualne, dlatego jest idealna do krótkich treści. Dzięki takim funkcjom jak filmy w feedach, Instagram Video, Insta Stories i rolki, firmy mają mnóstwo sposobów, aby trafić do różnych odbiorców.

  W praktyce platforma jest często wykorzystywana do zapowiedzi produktów, pokazywania zakulisowych materiałów oraz promowania treści generowanych przez użytkowników.

  Firma Novo Nordisk kreatywnie wykorzystała interaktywne funkcje Instagrama. W swojej kampanii „Diabetes In Real Life (IRL)” zastosowała reklamy ankietowe. Przykładowo w jednej z nich użytkownicy mogli wybrać między naciśnięciem przycisku drzemki a sprawdzeniem poziomu cukru we krwi po przebudzeniu. Następnie reklama tłumaczyła, że w przypadku osób z cukrzycą nie ma tak naprawdę wyboru – sprawdzenie poziomu cukru jest koniecznością.

  Kampania zakończyła się sukcesem – zanotowano wskaźnik zaangażowania na poziomie 28%, a sama firma zdobyła dzięki niej nowych followersów w mediach społecznościowych oraz wygenerowała ruch do swojej strony. Z reklamą możesz zapoznać się pod tym linkiem.

 4. Video marketing na LinkedIn

  LinkedIn to centrum dla biznesowych i edukacyjnych treści zwykle średniej długości. Znajdzie się tutaj także miejsce na reklamy, newsy branżowe czy filmy promujące pracowników firmy.

  Jak zatem w praktyce można wykorzystać video content na tej platformie? Weźmy jako przykład Microsoft Canada.

  Firma wykorzystała dokładne targetowanie, aby dotrzeć do odpowiednich osób decyzyjnych na LinkedIn. Video w tym przypadku okazało się świetnym formatem, gdyż pozwalało szybko zademonstrować cechy oferty i przenieść potencjalnych klientów w głąb lejka sprzedażowego.

  Strategia polegała na połączeniu wysokiej jakości filmów budujących świadomość marki utworzonych przez główny zespół korporacyjny z treściami (np. studiami przypadku) istotnymi dla kanadyjskich firm.

  Rezultaty okazały się znakomite – reklamy były opłacalne, a do tego pozwalały na dokładne targetowanie. Oprócz tego zespół odkrył, że 15-sekundowe filmy są najskuteczniejsze, jeśli chodzi o omawiany kontekst.

 5. Video marketing na TikToku

  Choć początkowo w przypadku social media TikTok był postrzegany jako „platforma dla nastolatków”, obecnie serwis łączy użytkowników z różnych grup wiekowych. W rezultacie z powodzeniem video marketing stosuje na nim wiele firm.

  Przykładem jest polska firma Display, która sprzedaje ręcznie robione metalowe plakaty z bardzo przystępnym i łatwym systemem ich zawieszania. W ramach jednej z kampanii starała się wypromować swoje najpopularniejsze produkty. W tym celu wykorzystała katalogi i Video Shopping Ads, aby lepiej zrozumieć intencje zakupowe.

  Dzięki tej metodzie odbiorcom reklam video prezentowane były liczne pozycje z katalogu produktów. Kampania ograniczyła koszty promocji o 40%, a ogólny współczynnik konwersji wzrósł o 137%.

  Display na swoim kanale na TikToku umieszcza także różne formaty filmów. Przykładowo jedna seria tłumaczy, jak zawiesić plakaty i odpowiada na pytania użytkowników.

W jaki sposób sprawdzać skuteczność działań videomarketingowych?

W zależności od platformy, z której korzystasz, możesz mieć dostęp do większej lub mniejszej ilości informacji pomagających ocenić skuteczność video marketingu.

Najlepiej zwracać uwagę na następujące statystyki:

Liczba wyświetleń

Liczba wyświetleń odzwierciedla to, ile razy film został obejrzany przez użytkowników. Statystyka często zamiennie jest określana zasięgiem.

Chociaż wyświetlenia nie są jedynym kryterium, na którym należy się skupiać, to stanowią bardzo ważny wskaźnik, gdy starasz się ocenić skuteczność swoich działań videomarketingowych. Warto mieć je na uwadze zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na zwiększaniu świadomości marki.

Pamiętaj jednak, że różne platformy liczą wyświetlenia inaczej. Przykładowo YouTube nie podaje dokładnego progu potrzebnego do zaliczenia danej interakcji jako wyświetlenie, ale przyjmuje się, że w przypadku dłuższego contentu jest to 30 sekund.

Z kolei na Facebooku wyświetlenie jest liczone, gdy ktoś obejrzy co najmniej 3 sekundy filmu. Jeśli jednak video jest krótsze niż 3 sekundy, cały czas jego odtwarzania będzie liczony jako wyświetlenie.

Współczynnik odtworzeń

Współczynnik odtworzeń to odsetek osób, które odtworzyły/włączyły Twój film podzielony przez ilość jego odsłon. Odsłona w tym kontekście to sytuacja, w której dany film pojawił się w np. feedzie użytkownika na Facebooku.

Warto monitorować tę wartość. Jeśli materiał miał mnóstwo odsłon, ale tylko mały procent użytkowników go obejrzał, to prawdopodobnie trzeba coś poprawić.

Materiały obejrzane w całości

W kontekście skuteczności video warto brać pod uwagę także to, ile razy dany materiał został obejrzany w całości, jak i odsetek tego typu interakcji.

Wskaźnik może być nawet lepszym wyznacznikiem skuteczności filmu niż sama ilość wyświetleń.

Współczynnik konwersji

Współczynnik konwersji określa, jaki odsetek osób, które weszły w interakcję z danym materiałem, podjął później pożądaną akcję.

W zależności od rodzaju filmu i platformy, współczynnik konwersji może być mierzony nieco inaczej. Przykładowo w przypadku reklam na Facebooku, platforma będzie bezpośrednio gromadzić takie statystyki na podstawie interakcji z materiałem.

Jeśli chodzi o filmy na YouTube, konwersję da się powiązać z linkami umieszczonymi w opisie, które przenoszą np. do strony firmowej, partnerów afiliacyjnych itp.

Pamiętaj też, że jako podstawę pomiaru konwersji możesz obrać różne statystyki jak wszystkie odsłony, wszystkie wyświetlenia, pełne wyświetlenia itd.

Interakcje społecznościowe

Wszelkie interakcje jak komentarze, oceny, recenzje i udostępnienia to dobry wyznacznik tego, jak dany materiał został odebrany. Ich głębsza analiza pozwoli także zrozumieć, czy Twoje filmy podobają się społeczności.

Cechy dobrej reklamy wideo

Video marketing w erze urządzeń mobilnych

Popularność urządzeń mobilnych w znaczący sposób kształtuje to, jak należy podchodzić do videomarketingu. Oto kilka kwestii, które powinieneś szczególnie brać pod uwagę:

 • uwzględnij różne rozmiary ekranów – dbaj o to, aby ważne informacje z filmu nie zostały ucięte na mniejszych urządzeniach,
 • optymalizuj pod oglądanie w pionie – w przypadku platform takich jak TikTok czy Instagram, wielu użytkowników ogląda filmy w trybie pionowym, dlatego warto to uwzględnić,
 • szybko przykuj uwagę – użytkownicy mobilni często przeglądają media społecznościowe. O ich uwagę w takim przypadku jest trudno, dlatego musisz wzbudzić u nich zainteresowanie już w ciągu pierwszych sekund filmu,
 • uwzględnij ciche oglądanie – wiele osób podczas korzystania z mobile może nie mieć dostępu do dźwięku (np. znajdują się w miejscu publicznym i nie wzięli ze sobą słuchawek). Aby temu zaradzić, dodaj do filmów napisy i dbaj o to, aby kluczowe myśli mogły być przekazane za pomocą samej warstwy video.

Video marketing – podsumowanie

Format video w obecnych czasach będzie tylko zyskiwał na znaczeniu. Miej ten trend na uwadze i skorzystaj z omówionych tutaj porad, aby z powodzeniem przygotować swoje treści filmowe na potrzeby marketingu. W ten sposób możesz podnieść świadomość Twojej marki, podbić sprzedaż, a także trafić do nowych odbiorców.

Udostępnij artykuł:
Szukasz pomysłów na kampanie marketingowe?
Odezwij się do nas!
Oceń artykuł:
0.0