Zalety i wady reklamy internetowej

blog-banner-bee

Reklama internetowa to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na docieranie do klientów. Czy warto jednak z takiego formatu korzystać? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, w tym artykule omówimy wady i zalety reklamy internetowej.

Zalety i wady reklam internetowych

Czym jest reklama internetowa?

Mianem reklamy internetowej można określić wszelkie działania, które dana marka/osoba/firma podejmuje w internecie, aby promować swoją ofertę i budować rozpoznawalność.

Termin ten stosuje się, aby odróżnić internetowe strategie od tradycyjnych form reklamy, stosujących takie media jak gazety, czasopisma, radio, telewizja, billboardy itp.

Rodzaje reklamy internetowej

W kontekście reklamy internetowej dostępnych jest mnóstwo kanałów, platform oraz programów. Istnieją całkiem liczne formy reklamy internetowej. Główne rodzaje to:

 • Search Engine Marketing (SEM) – płatne reklamy w wyszukiwarkach internetowych jak Google oraz budowanie w nich widoczności organicznej.
 • Reklamy w sieciach stron – umieszczanie reklam internetowych na wybranych stronach w postaci np. banerów.
 • Media społecznościowe – płatne reklamy na platformach społecznościowych oraz zyskiwanie na nich organicznego zasięgu.
 • E-mail marketing – promowanie oferty za pomocą maili, często połączone z budowaniem samej listy mailingowej.
 • Influencer marketing – podejmowanie współpracy z rozpoznawalnymi internetowymi osobowościami w celu promowania swojej oferty i marki.

Reklama internetowa – najważniejsze zalety

Dlaczego warto korzystać z omówionych wcześniej przykładów reklamy internetowej? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

 1. Możliwości dokładnego targetowania

  W marketingu, jeśli chcesz dotrzeć do wszystkich, dotrzesz do nikogo. Z tego powodu tak ważne jest dokładne targetowanie klientów. Jedna z głównych zalet reklamy internetowej to właśnie możliwość sprecyzowania tego, do kogo kierujesz swoje komunikaty.

  Przykładowo w ramach reklam Google Ads możesz wybrać, na jakie dokładnie frazy kluczowe chcesz się reklamować. W przypadku większości platform społecznościowych masz z kolei bogate opcje targetowania grupy docelowej, określając takie szczegóły jak płeć, wiek, zarobki, zainteresowania itp.

 2. Różne formaty

  Wspomniane opcje dokładnego targetowania warto także uzupełnić różnymi rodzajami reklam internetowych, które pomogą trafić do docelowej grupy odbiorców.

  Korzystając z licznych kanałów marketingowych, do dyspozycji masz m.in. następujące formaty:

  • Reklama displayowa – graficzna reklama, która pojawia się na stronach internetowych oraz innych platformach. Może przyjmować różne rozmiary i kształty, a także zawierać obrazy, filmy, czy animacje.
  • Reklama video – krótkie lub dłuższe materiały video mają zastosowanie praktycznie w każdej branży.
  • Reklama w mediach społecznościowych – reklamy na popularnych platformach społecznościowych można precyzyjnie dostosować wedle docelowej demografii.
  • Reklama Google Ads – reklamy takie znajdują się na górze lub na dole stron wyników wyszukiwania i pojawiają się, gdy użytkownik wprowadzi określoną frazę kluczową.
  • Reklama natywna – tego typu reklama to treść, która ma wpasować się w wygląd i zawartość witryny, na której to jest zamieszczona. Content marketing często korzysta z owego formatu, wykorzystując w tym celu np. artykuły gościnne.
  Rodzaje reklam
 3. Pełna kontrola i mnogość informacji zwrotnych

  Kolejną zaletą reklamy internetowej jest to, że masz nad nią pełną kontrolę. Korzystając z różnych platform i narzędzi, zyskujesz dokładne informacje, takie jak liczbę wyświetleń reklamy, wygenerowane zyski, konwersję, zasięg, organiczny ruch, klikalność itp.

  Co bardzo ważne, reklamy internetowe pozwalają śledzić i mierzyć owe metryki w czasie rzeczywistym. Ułatwia to podejmowanie przemyślanych i szybkich decyzji oraz optymalizowanie rezultatów.

  Omawiana elastyczność i dokładna kontrola to jedne z głównych powodów, dla których wiele firm przekierowuje swoje inwestycje w kierunku reklamy internetowej.

 4. Łatwiejsze testowanie demografii

  Marka, która chce dotrzeć do nowej grupy demograficznej, zazwyczaj musi przeprowadzić szeroko zakrojone testy. Tradycyjny proces badawczy obejmuje wywiady, testowanie produktów, próbki i pokazy. Dzięki reklamie internetowej dana firma może jednak przeprowadzić ten proces wstępnie wśród użytkowników internetu.

  Jeśli reklama internetowa spotka się z pozytywną reakcją, będzie to sygnał, aby pogłębić testy.

 5. Elastyczność

  Tradycyjne formy reklamy nie zawsze są elastyczne i trudno je dostosować do zmieniających się okoliczności. Jeśli przykładowo billboard nie spełnia założeń lub trzeba go zaktualizować, wprowadzenie zmian wymaga wydrukowania nowego egzemplarza.

  Marketing online nie ma takich ograniczeń – jeśli jakaś reklama nie przynosi efektów, można szybko ją poprawić, stosując przy tym skuteczny copywriting, czy też całkowicie ją usunąć.

Reklama internetowa – główne wady

Oczywiście, gdy planujesz swój budżet na reklamę, musisz także brać pod uwagę ograniczenia promowania się w sieci i tego, jakie problemy mogą wiązać się z tą strategią.

 1. Zjawisko ignorowania reklam

  Zacznijmy od najważniejszej kwestii. Analizując zasięg reklamy internetowej oraz jej potencjalną skuteczność, warto mieć na uwadze zmieniające się zachowania użytkowników.

  Coraz więcej osób staje się odpornych na urok marketingu internetowego. Duża część internautów korzysta z rozszerzeń blokujących reklamy, a jeśli je widzi, zwykle je ignoruje (tzw. ślepota banerowa). Niektóre formaty (np. widoczne banery, duże pop-up’y) mogą nawet mieć zły wpływ na pozycjonowanie strony, przez co wiele dzierżawców powierzchni reklamowej nie pozwala ich stosować. Czym zatem się kierować, gdy rozważasz wybór rodzajów kampanii reklamowych? Rozbudowana analiza naukowa dostarcza ciekawych wniosków:

  • Wiele osób świadomych zagrożenia prywatności jest mniej skłonnych pozytywnie reagować na przejawy spersonalizowanej reklamy internetowej. Niemniej jednak badacze zauważyli tzw. paradoks prywatności. Użytkownicy, którzy wyrażają swoje wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa prywatnych informacji, dalej uczestniczą w działaniach skutkujących zbieraniem ich danych i w rezultacie reagują na spersonalizowane reklamy
  • Badacze doszli do wniosku, że firmy powinny wybierać źródła informacji i reklamowych pośredników, którzy są zaufani oraz wiarygodni. Dzięki temu będą w stanie zwiększyć wiarygodność swoich komunikatów. Dobrym wyjściem jest wykorzystanie współpracy z influencerami, gdyż takie osoby często są postrzegane za bardziej wiarygodne niż sama reklamująca się firma.
 2. Duża zależność od narzędzi i technologii

  Bezpłatna forma reklamy internetowej istnieje w jakimś zakresie, jednak jeśli chcesz uzyskać zadowalające efekty, zwykle będziesz musiał korzystać ze specjalistycznych narzędzi (np. SEMSTORM i Senuto w kontekście widoczności w Google).

  Aby uzyskać pełny dostęp do możliwości takich narzędzi, zwykle trzeba zapłacić, a także nauczyć się je obsługiwać. Prowadzi to też do kolejnej kwestii, jaką jest:

 3. Konieczność nabycia umiejętności

  Stale rozwijające się narzędzia oraz nowe trendy sprawiają, że skuteczne prowadzenie reklamy internetowej wymaga umiejętności i doświadczenia. Z tego powodu wiele z takich zadań trudno nadzorować czy prowadzić samodzielnie.

Reklama internetowa – podsumowanie

Jak więc omówiliśmy, najważniejsze zalety reklamy internetowej to:

 1. Możliwość dokładnego targetowania
 2. Różne formaty
 3. Łatwiejsze testowanie demografii
 4. Elastyczność
 5. Pełna kontrola i mnogość informacji zwrotnych

Główne wady reklamy internetowej to:

 1. Zjawisko ignorowania reklam
 2. Duża zależność od narzędzi i technologii
 3. Konieczność nabycia umiejętności

Podsumowując, reklama internetowa wiąże się z licznymi korzyściami i powinny nad nią zastanowić się praktycznie wszystkie firmy. Warto jednak pamiętać o jej ograniczeniach. Niezależnie też od tego, czy rozważasz wady i zalety reklam Google Ads, czy też zastanawiasz się nad content marketingiem, pamiętaj, że takie działania warto powierzyć w ręce specjalistów.

Udostępnij artykuł:
Chcesz pozycjonować swoją stronę w Google?
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić
Oceń artykuł:
0