Czym jest parametr srsltid?

blog-banner-bee

Na początku sierpnia tego roku miliony adresów URL w wynikach wyszukiwania Google zyskały nowy parametr — srsltid. Co ciekawe, okazał się być on sporą niespodzianką nawet dla specjalistów SEO. Wyjaśniamy, jaka jest jego rola i czy należy się nim przejmować.

Automatyczne tagowanie

Jakie jest zastosowanie parametru srsltid?

Parametr srsltid to jeden ze znaczników ruchu w wynikach wyszukiwania Google. Przypisywany jest automatycznie do adresów URL generowanych przez platformę Google Merchant Center, czyli na przykład do stron produktowych widocznych w Zakupach Google.

Czym jest parametr srsltid?

W podobny sposób oznaczane są także niektóre strony produktowe wyświetlane wśród tradycyjnych wyników wyszukiwania. Znów, oznacza to, że dana oferta jest powiązana ze stworzoną przez Google platformą dla sprzedawców.

Zadanie parametru jest proste. Ma on ułatwić specjalistom opiekującym się e-commerce’ami analizę źródeł ruchu oraz śledzenie konwersji. Z punktu widzenia sprzedawcy to o tyle przydatny znacznik, że pozwala porównać ze sobą ruch pochodzący ze zwykłych wyników wyszukiwania oraz z kampanii produktowych w Merchant Center.

Dlaczego parametr srsltid pojawia się w wynikach wyszukiwania Google?

Tu pojawia się kwestia, która wywołała konsternację wśród specjalistów SEO — i to nie tylko tych obsługujących e-sklepy. Parametr srsltid zaczął bowiem być przypisywany zarówno stronom produktowym, jak i… zwykłym odnośnikom prowadzącym choćby do sklepowych blogów. Z czego to wynika?

Jak wyjaśnia John Mueller (jeden z ekspertów Google) chodzi o system automatycznego tagowania z poziomu kont Merchant Center. Wiele sklepów powiązanych z tą platformą ma włączone ustawienie automatycznego śledzenia konwersji dla wszystkich adresów w obrębie strony przy pomocy parametru srsltid.

John Mueller o srsltid

Źródło

Jeśli więc korzystasz z Google Merchant Center, jest szansa, że nawet adres URL strony głównej obsługiwanego przez Ciebie sklepu będzie zakończony tajemniczym ciągiem znaków.

Czy parametr srsltid wpływa na SEO i analitykę?

Obawy może wzbudzić fakt, że po dodaniu identyfikatora srsltid do odnośnika otrzymujemy de facto zupełnie nowy adres URL, który może być indeksowany równolegle z głównym adresem danej strony. To oznaczałoby problem z „kradzieżą” ruchu z kanonicznych URL-i i spore zamieszanie w narzędziach analitycznych.

Przez kilka pierwszych tygodni po pojawieniu się nowego parametru wiele sklepów rzeczywiście mogło zauważyć przetasowania na pozycjach w wynikach wyszukiwania. W niektórych przypadkach kanoniczne adresy zaczęły raptownie tracić miejsca w rankingu na rzecz tych ze znacznikiem srsltid.

Google odpowiedziało na tę sytuację podkreślając, że problem z indeksowaniem adresów z nowym parametrem został już rozwiązany. Jak wyjaśnił John Mueller:

  • parametr srsltid dodawany jest do adresu URL dopiero w momencie wyświetlenia danej strony, jako identyfikator ruchu zdobytego dzięki Merchant Center;
  • nowe adresy nie będą indeksowane przez roboty Google.

A zatem parametr srsltid nie powinien mieć już żadnego wpływu na SEO strony internetowej — uwagę na niego będą musieli zwrócić jedynie analitycy podczas korzystania z Google Analytics.

Prawidłowe ustawienie adresów kanonicznych a parametr srsltid

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, parametr srsltid bywa przypisywany adresom URL, które przy analizie ruchu należałoby potraktować raczej jako tradycyjny wynik wyszukiwania.

Ciekawostka: jeśli wpiszesz w Google zapytanie inurl:srsltid -intext:srsltid, przekonasz się, jak różnorodne strony otrzymują znacznik srsltid. Znajdziesz tam i eksperckie studium przypadku dla dermatologów, i stronę informacyjną dla fanów jednego z klubów angielskiej Premier League.

Jeśli Google dodało nowy parametr do wpisów blogowych czy strony głównej sklepu, warto w ich przypadku ustawić kanoniczne URL-e. Znów, nie wpłynie to na wyniki strony w SERP-ach, ale pomoże uporządkować dane do analizy. Każde wyświetlenie strony dzięki kampaniom Merchant Center przynosi przecież adres URL z zupełnie nową wartością parametru srsltid. Brzmi to jak przepis na chaos w narzędziach analitycznych.

Adresy kanoniczne można określić na trzy sposoby:

  • tworząc przekierowania;
  • dodając adnotację rel=”canonical” z linkiem do docelowej strony w sekcji kodu HTTP lub w nagłówku odpowiedzi HTTP;
  • przesyłając mapę witryny z preferowanymi adresami URL.

Ostatnia metoda jest przez Google oceniana jako najmniej wyraźny sygnał kanoniczności adresu, ale w przypadku problemów z parametrem srsltid będzie najprostszym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli mówimy o bardziej rozbudowanym serwisie. Pozostałe sposoby sprawdzą się lepiej, jeśli masz do czynienia z „tradycyjnie” duplikowanymi witrynami lub gdy parametr srsltid został przypisany jedynie do wybranych podstron witryny.

Wróćmy w tym miejscu na moment do komentarza Muellera. Jak przyznaje ekspert firmy z Mountain View, określanie kanonicznego adresu URL wcale nie jest konieczne. Po wprowadzeniu wszystkich zmian w ramach August 2024 Core Update roboty wyszukiwarki powinny dobrze radzić sobie z interpretowaniem adresów generowanych przez Merchant Center. Zmiana adresów kanonicznych może w praktyce jedynie ułatwić — lub utrudnić — pracę analityków.

Jakich informacji dostarcza paramter srsltid?

Dlaczego napisaliśmy wyżej: utrudnić? Bez parametru srsltid nie będzie możliwa dokładna analiza ruchu pozyskanego dzięki Merchant Center.

W raportach Google Analytics ruch z adresów oznaczonych nowym parametrem jest jednoznacznie klasyfikowany jako pochodzący z bezpłatnych informacji w Zakupach Google lub wygenerowanych przez Merchant Center wyników wyszukiwania. Z tego można wywnioskować:

  • ilu unikalnych użytkowników przyprowadziło na stronę internetową Merchant Center;
  • które kliknięcia i zdarzenia kluczowe pochodzą właśnie z tych sesji;
  • wreszcie, które przychody są zasługą działań w platformie dla sprzedawców.

Inaczej mówiąc, parametr srsltid umożliwia śledzenie konwersji i porównanie wyników, jakie osiągają strony internetowe promowanych w ramach kampanii Merchant Center z innymi źródłami ruchu. Daje to szansę na optymalizację działań promocyjnych, samych stron produktowych oraz oferty sklepu.

Czy należy podejmować działania?

Jeśli zastanawiasz się, czy należy przejmować się nowym parametrem od Google — powiedzmy, że… to zależy. Sam parametr srsltid nie powinien wyrządzić szkód, jeżeli chodzi o widoczność stron internetowych w wynikach wyszukiwania. Problemy z duplikacją adresów, które rzeczywiście miały miejsce, zostały w większości przez Google rozwiązane.

Tak naprawdę chodzi więc głównie o analitykę oraz o to, aby Google przypisywało znaczniki srsltid wyłącznie stronom, które faktycznie są powiązane z działaniami w Merchant Center.

A więc podsumujmy.

Jeżeli chcesz wyodrębnić w analizach ruch z tej platformy, polecamy włączyć z poziomu konta Merchant Center opcję automatycznego tagowania. Znajdziesz ją w sekcji Ustawienia, w zakładce Ustawienia konwersji. Dzięki temu wszystkie odnośniki generowane przez platformę będą oznaczane parametrem srsltid.

Jeśli natomiast masz problem z błędnym przypisywaniem parametru do stron nieproduktowych (tekstów blogowych, zakładek informacyjnych, strony głównej), radzimy po prostu określić dla nich adresy kanoniczne. Dzięki temu unikniesz „zanieczyszczenia” danych świadczących o skuteczności kampanii produktowych w Merchant Center.

W ostateczności, gdyby znów pojawił się problem z zastępowaniem tradycyjnych wyników wyszukiwania w SERP-ach adresami z parametrem srsltid — możesz całkowicie wyłączyć automatyczne tagowanie URL-i przez Merchant Center. Dodatkowy ciąg znaków na końcu adresu nie będzie problemem z perspektywy SEO, ale obniży czytelność linku i może w pewnym stopniu wpłynąć na doświadczenie użytkownika.

Na dziś nie wiemy, jaka przyszłość czeka parametr srsltid. Biorąc pod uwagę, że wciąż jest to stosunkowo „świeży” znacznik w wynikach wyszukiwania, można przypuszczać, że Google będzie jeszcze pracować nad jego działaniem. Nie widzimy jednak powodu do obaw. Srsltid raczej nie stanowi powodu, dla którego specjaliści SEO nagle będą musieli obrócić swoje strategie o 180 stopni.

Chcesz podnieść pozycję swojej strony w Google?
Pomożemy Ci w tym!
Oceń artykuł:
0