Ile trwa pozycjonowanie strony i kiedy spodziewać się efektów?

blog-banner-bee

Proces pozycjonowania jest złożony i często kosztowny. Na pewno chciałbyś ujrzeć satysfakcjonujące wyniki jak najszybciej. Zachodzi zatem ważne pytanie – jak długo trzeba czekać na efekty z SEO? Co najbardziej wpływa na czas oczekiwania? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Ile czasu trwa pozycjonowanie strony?

Czym jest pozycjonowanie strony?

Pozycjonowanie strony internetowej, określane też jako optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO – Search Engine Optimization), to proces, którego celem jest poprawa widoczności strony w wynikach wyszukiwania (głównie w Google).

W skład pozycjonowania wchodzi wiele działań, ale można je podzielić na 3 główne kategorie:

  1. Optymalizacja techniczna – celem tego elementu SEO jest poprawa licznych aspektów technicznych witryny, aby ta była łatwiejsza do zindeksowania przez wyszukiwarki. Proces obejmuje m.in. optymalizację szybkości ładowania, zadbanie o responsywność na różnych urządzeniach, poprawę struktury adresów URL czy nawigacji.
  2. Content marketing – z optymalizacją techniczną nieodłącznie jest związany content marketing. Polega on na publikowaniu wartościowych i ciekawych treści, które pozwolą wypozycjonować stronę na pożądane frazy kluczowe.
  3. Budowanie profilu linków – jakościowe przekierowania to jeden z fundamentów widoczności w internecie. Linki są traktowane przez Google jako „głosy zaufania”. Aby je pozyskiwać, dba się m.in. o profile strony w mediach społecznościowych, optymalizuje Profil Firmy w Google, zamieszcza wizytówki NAP czy publikuje wpisy gościnne.

Wszystkie te działania są realizowane stale i na przestrzeni długiego czasu. Oczywiście niekiedy ich intensywność może zostać zwiększona, np. w ramach specjalnej kampanii pozyskiwania linków.

Co wpływa na czas pozycjonowania?

To, jak szybko da się wypozycjonować stronę, zależy od wielu czynników. Omówmy najważniejsze z nich.

Cele

Oczywiście czas osiągnięcia wyników SEO jest uzależniony od tego, co tak właściwie chcesz osiągnąć. Dlatego warto mieć realistyczne oczekiwania – w ich ukształtowaniu pomoże kolejna sekcja artykułu, czyli „Ile trwa pozycjonowanie strony”.

Zwróć uwagę na:

  • najważniejsze wskaźniki efektywności – cele dotyczące SEO mogą być związane z ruchem organicznym, konwersjami generowanymi z tego typu odwiedzin czy pozycją na wybrane słowa kluczowe;
  • realistyczne cele – jeśli chcesz szybko ujrzeć pierwsze efekty pozycjonowania, warto postawić na realistyczne cele. Na przykład w przypadku małych i nowych stron jest to zdobycie widoczności na frazy kluczowe z długiego ogona.

Konkurencja

Pozycjonowanie nie istnieje w próżni. Na przykład pozycje Twojej strony zawsze są względne w stosunku do innych witryn. Z tego powodu czas osiągnięcia wyników SEO będzie uzależniony od tego, co robią Twoi rywale.

Kwestie warte uwagi:

  • branża – niektóre nisze szybciej i na większą skalę zaadaptowały SEO w swoich działaniach marketingowych. Należą do nich m.in. prawo, podróże, usługi medyczne, ubezpieczenia oraz pożyczki. W ich przypadku jest znacznie trudniej szybko zobaczyć pierwsze efekty pozycjonowania;
  • analiza konkurencji – sprawdź, które słowa kluczowe wykorzystują Twoi konkurenci, jakie treści publikują i jak wygląda ich profil linków zwrotnych. Pomoże Ci to ukształtować własną strategię oraz ustalić realistyczne cele;
  • elastyczność – w działaniach konkurencji, jak i w samej branży SEO wiele rzeczy potrafi szybko się zmienić (np. w wyniku aktualizacji Google). Dlatego warto być gotowym na zmiany w strategii.

Budżet

Tempo osiąganych efektów będzie uzależnione od budżetu oraz tego, jak jest wykorzystywany:

Kwestie warte uwagi:

  • in-house lub outsourcing – na kwestię budżetowania największy wpływ ma to, jak zorganizujesz cały proces pozycjonowania. Czy postanowisz robić to samodzielnie, stworzysz wewnętrzny zespół marketingowy czy wynajmiesz zewnętrzną agencję? Przykładowo opcja in-house w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić koszty, ale nie przyniesie w początkowych miesiącach/latach takich efektów, jak usługi doświadczonej agencji;
  • przemyślane dysponowanie budżetem – warto mądrze rozporządzać budżetem (zwłaszcza na początku). Przykładowo inwestując w reklamy PPC, da się szybko zwiększyć ruch na stronie, jednak można mieć problem w zbudowaniu solidnej jakości witryny, wykorzystując tylko ten kanał.

Historia witryny/domeny

Wpływ na czas pozycjonowania będzie miał fundament, na którym działasz, czyli sama witryna i jej historia.

Na co zwrócić uwagę?

  • Wiek domeny – wiek domeny zwykle pozytywnie wpływa na pozycjonowanie. Nie jest to sam w sobie czynnik rankingowy (Google nie zapewnia lepszych pozycji tylko dlatego, że witryna ma więcej niż X lat). Starsze domeny po prostu na ogół mają już pewną historię związaną z contentem, przekierowaniami i bezpieczeństwem;
  • nałożone kary – historia nałożonych kar algorytmicznych lub ręcznych będzie mieć bardzo negatywny wpływ na proces pozycjonowania strony. Jeśli domena jest w procesie „rehabilitacji”, jej pozycje dalej będą zaniżone.

Ile trwa pozycjonowanie strony?

Ile trwa proces pozycjonowania strony internetowej, gdy witryna jest nowa, a jej celem jest widoczność w TOP10 na mniej lub bardziej konkurencyjne słowa kluczowe? Odpowiedzi na takie pytania dostarcza świetna analiza przeprowadzona przez Ahrefs.

Uwaga – w analizie zakładamy, że wiek strony = czas pozycjonowania. Nie zawsze tak jest - pewne witryny mogą istnieć, ale nie być aktywnie optymalizowane przez jakiś okres. „Wiek” jest obliczany na podstawie dnia, w którym crawlery Ahrefs po raz pierwszy zobaczyły stronę.

Oto najważniejsze wyniki badania:

PozycjaWiek strony w dniach
1940
2-3825
4-6745
7-10675

Średni wiek strony (w przybliżeniu w dniach) w zależności od pozycji w TOP10

Wnioski:

  • strony w TOP10 mają średnio przynajmniej 2 lata;
  • strony zajmujące pozycję TOP1 mają średnio przynajmniej 3 lata.

Czy osiągnięcie widoczności w TOP10 możliwe jest w krócej niż rok? Tak, jednak udaje się to niewielu stronom.

PozycjaOdsetek stron
11,3%
2-32,4%
4-62,8%
7-103,63%

Średni przybliżony odsetek stron mających mniej niż rok, które zajęły pozycje w TOP10

Jak osiągnięcie tego typu widoczności wygląda, gdy uwzględnimy także konkurencyjność fraz? Zespół Ahrefs wniknął w tę kwestię.

Wolumen wyszukiwaniaOdsetek stron, które zajęły pozycję w TOP10 na przynajmniej jedną frazę z danej kategorii
Wysoki – ponad 50 000 zapytań na miesiąc0,3%
Średni – od 5 000 do 20 000 zapytań na miesiąc1,3%
Niski – do 1 000 zapytań na miesiąc4,8%

Pozycjonowanie stron mających mniej niż rok w zależności od konkurencyjności fraz

Badanie pozycji w TOP10 Ahrefs

Wnioski:

  • wyniki wyszukiwania są zdecydowanie zdominowane przez starsze strony;
  • gdy starasz się ustalić czas potrzebny na wypozycjonowanie strony, nie kieruj się widocznością w TOP10 na konkurencyjne frazy. Tylko 0,3% witryn jest w stanie osiągnąć coś takiego w mniej niż rok;
  • ogólnie rzecz biorąc, prawie 95% nowo opublikowanych stron nie trafia do TOP10 w ciągu roku, a te, którym się to udaje, potrzebują od 2 do 6 miesięcy, żeby się tam znaleźć;
  • twórcy analizy zaznaczają jednak, że nie jest to kwestia szczęścia (np. trafienia na nieodkrytą niszę). Nieliczne młode witryny w TOP10 zawdzięczają dostanie się na pierwszą stronę Google ciężkiej pracy i znajomości SEO.

Ile z kolei wynosi czas pozycjonowania według ekspertów branżowych? Ankieta zorganizowana wśród klientów Ahrefs wskazuje, że jest to zwykle od 3 do 6 miesięcy:

Ankieta - ile trwa SEO?

Z kolei według Google są to przynajmniej 4 miesiące:

„W większości przypadków specjaliści SEO potrzebują od 4 miesięcy do roku, aby pomóc Twojej firmie najpierw wdrożyć ulepszenia, a następnie zobaczyć uzyskane dzięki temu efekty”.

Podsumowując, w przypadku pozycjonowania musisz uzbroić się w cierpliwość i mieć realistyczne oczekiwania. Efekty są jak najbardziej możliwe, jednak zawsze wymagają czasu.

Jak szybciej uzyskać efekty z pozycjonowania?

Czasu potrzebnego na pozycjonowanie strony potrzeba sporo, dlatego warto na bieżąco monitorować różne kwestie, które pozwolą zmaksymalizować rezultaty.

  1. Rozwiąż problemy z historią domeny

    Jeśli Twoja strona internetowa ma problematyczną historię (np. nałożenie kary ręcznej), koniecznie zaadresuj te kwestie.

    W przypadku kar ręcznych otrzymasz informację opisującą powód takiej decyzji. Po wprowadzeniu koniecznych zmian, jak najszybciej wyślij wniosek o ponowną indeksację.

    Jeśli jednak w grę wchodzi filtr algorytmiczny, jest on niestety nieubłagany – strona musi swoje „odsiedzieć”. Tak czy inaczej, gdy mowa o karach od Google, powinieneś jak najszybciej zająć się optymalizacją contentu, linków oraz bezpieczeństwa – to te 3 kwestie najczęściej są związane z naruszeniem wytycznych.

  2. Stale naprawiaj błędy techniczne

    Różne problemy techniczne potrafią przysparzać niepotrzebnych problemów z całym procesem pozycjonowania. Dlatego warto regularnie przeprowadzać audyty techniczne. Pomogą one zidentyfikować i naprawić problemy, które negatywnie wpływają na SEO, takie jak wolne ładowanie strony, błędy w kodzie czy niepoprawnie tworzone przekierowania.

  3. Popraw content niskiej jakości

    Jak podaje Google w swoich wytycznych:

    „Wszystkie treści (nie tylko te nieprzydatne) pochodzące z witryn uznanych za źródła ze względnie dużą ilością nieprzydatnych treści będą zajmować gorsze pozycje w wyszukiwarce, o ile w internecie są dostępne inne treści, które lepiej nadają się do wyświetlenia. Z tego powodu usunięcie nieprzydatnych treści może poprawić pozycję innych materiałów w rankingu”.

    Niskiej jakości content to kwestia, której zaadresowanie czasami nie wymaga szczególnego wysiłku, jednak potrafi przynieść szybko zauważalne efekty. W przypadku takich treści masz do wyboru 4 opcje:

    • ulepszenie – spraw, aby content niskiej lub średniej jakości wszedł na wyższy poziom;
    • połączenie – gdy zmagasz się z duplikacją treści, połącz np. wpisy blogowe na podobny temat w jeden bardziej rozbudowany;
    • przekierowanie – gdy treści dalej generują zadowalający ruch, ale nie jesteś zadowolony z ich jakości, stwórz przekierowania do podobnego, lepszego contentu;
    • usunięcie – gdy content odznacza się szczególnie niską jakością (i na dodatek jest go sporo), najlepsze wyjście to jego całkowite usunięcie.

Podsumowanie

Przypomnijmy najważniejsze informacje z tekstu.

Czym jest SEO/pozycjonowanie?

SEO to szereg działań obejmujących optymalizację techniczną, content marketing i link building. Ich celem jest zwiększenie widoczności danej strony w Google. Ile trwa pozycjonowanie? Takie działania realizowane są stale na przestrzeni długiego czasu, choć niekiedy przyjmują większą intensywność.

Jak długo powinno trwać SEO?

Jak usprawnić efekty pozycjonowania?

Udostępnij artykuł:
Pozycjonuj stronę u ekspertów SEO
Sprawdź
Oceń artykuł:
5
Ocena: 5 Liczba głosów: 1