Google nie indeksuje strony – dlaczego? Poradnik

blog-banner-bee

Dobrze zoptymalizowana pod SEO witryna to jeszcze nie wszystko. Aby w ogóle była brana pod uwagę w SERP-ach, jej treści muszą znaleźć się w bazie danych wyszukiwarki. Jednak w niektórych sytuacjach Google nie indeksuje strony. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, żeby temu zapobiec? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Google nie indeksuje strony - dlaczego?

Co to jest indeksowanie strony?

Indeksacja strony w Google to jeden z kluczowych etapów, jaki musi zrealizować wyszukiwarka, aby zawartość Twojej strony mogła znaleźć się w wynikach wyszukiwania. Zanim omówimy definicję tego procesu, przybliżmy sobie kilka innych powiązanych terminów:

 • crawling – proces sczytywania zawartości strony internetowej, który sprowadza się do analizowania treści znajdujących się na powiązanych ze sobą odnośnikami podstron danej witryny.
 • web spider (crawler) – program, który służy do przeprowadzania crawlingu na dużą skalę w szybki sposób.
 • Googlebot – web spider wykorzystywany przez Google.

Jak więc widać, Google musi na początku sczytać zawartość strony. Wyszukiwarka analizuje wtedy zawartość witryny, stara się ustalić jej tematykę, kataloguje materiały multimedialne itd. Dopiero po tym etapie może nastąpić indeksowanie, czyli przeniesienie tak zgromadzonych informacji do indeksu Google’a, czyli ogromnej bazy danych, do której odwołuje się wyszukiwarka podczas zwracania odpowiedzi na zapytania. A to, w jakiej kolejności Google zaciągnie poszczególne strony ze swojego indeksu do wyników wyszukiwania, zależy już od procesu rankingowania, który jest bezpośrednio powiązany z SEO. Jednak to temat na zupełnie inny artykuł.

Dlaczego indeksacja stron jest ważna?

Jak już zapewne możesz się domyślić, jeśli Google nie zaindeksuje strony, to z punktu widzenia wyszukiwarki praktycznie ona nie istnieje. Oczywiście jednorazowe zaindeksowanie witryny to za mało. W końcu, gdy dodajesz nowe artykuły na bloga, chcesz, aby stały się one jak najszybciej widoczne, zwłaszcza gdy starasz się poruszyć pewien zyskujący na popularności temat. Powinieneś zatem zadbać o to, aby indeksowanie strony przez Google mogło odbywać się maksymalnie sprawnie. Taki stan rzeczy pomoże Ci także w trudniejszych przypadkach, np. gdyby Twoja witryna ucierpiała z powodu nowej aktualizacji algorytmu. Nawet jeśli natychmiastowo wprowadzisz odpowiednie poprawki w celu odzyskania pozycji w wynikach wyszukiwania, to Google zauważy je dopiero wtedy, gdy ponownie zaindeksuje dotknięte update’em podstrony.

Ile czasu zajmuje zgłoszenie witryny do Google?

Jak kwestia indeksowania wygląda w przypadku całkowicie nowych stron internetowych? W praktyce zgłoszenie witryny do Google może zająć od 4 dni do nawet 4 tygodni lub dłużej. Wpływ na tę kwestię ma m.in. popularność witryny (ilość zewnętrznych linków do niej kierujących), struktura (linkowanie wewnętrzne) i pewne kwestie techniczne (np. czas odpowiedzi serwera). Więcej na temat tego, jak ułatwić Google’owi indeksowanie Twojej strony, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak sprawdzić indeksowanie strony w Google?

Jak upewnić się, że cała witryna lub nowo dodane podstrony zostały zaindeksowane przez Google? Nie musisz zdawać się tutaj na domysły. Oto 2 sprawdzone sposoby.

 1. Operator site

  Operator „site:xyz.pl” zawęża wyniki wyszukiwania w Google tylko do adresu sprecyzowanego po dwukropku. To świetne narzędzie do dokładniejszego przeszukiwania sieci, za pomocą którego można także ustalić, czy Twoja witryna została zaindeksowana. Wprowadź tego typu zapytanie w Google i sprawdź, ile wyników udało się znaleźć wyszukiwarce:

  Operator site

  W przypadku domeny onet.pl Google znalazło ponad 5 milionów wyników, co oznacza, że strona jest jak najbardziej zaindeksowana. Jeśli chciałbyś sprawdzić indeksację konkretnej podstrony, wystarczy zawęzić zapytanie do jej adresu:

  Indeksacja podstrony w Google

  Wybrany artykuł blogowy pojawia się w wynikach wyszukiwania, więc został zaindeksowany. Poza tym dzięki opcji "cache" można również sprawdzić, kiedy strona była indeksowana ostatnim razem. Wystarczy rozwinąć trójkącik znajdujący się przy każdym z wyników wyszukiwania i kliknąć "Kopia".

  Ostatnie indeksowanie cache
 2. Google Search Console

  Google Search Console daje dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi pozwalających na sprawdzenie indeksowania. W menu nawigacyjnym przejdź do Indeks > Stan:

  Stan indeks Google Search Console

  Możesz znaleźć tutaj liczbę podstron z Twojej witryny, które zostały rozpoznane przez Google’a. Jeśli ich ilość wynosi 0, oznacza to, że cała strona ma problem z indeksowaniem.

  Górny pasek w Google Search Console pozwala także sprawdzić wybrany adres URL:

  Sprawdzenie URL Google Search Console

  Jeśli dana podstrona nie została zaindeksowana, otrzymasz następującą informację:

  Prośba o zaindeksowanie

  Poniżej znajduje się opcja Poproś o zindeksowanie. Gdy z niej skorzystasz, URL zostanie dodany do priorytetowej kolejki indeksowania. Ponowne wysłanie takiej prośby nie ma jednak sensu, gdyż niczego nie zmieni.

Google nie indeksuje strony – przyczyny

Indeksowanie stron internetowych w Google może napotkać czasami pewne problemy, przez co wyszukiwarka nie jest w stanie przeprowadzić tego procesu. Przyjrzyjmy się jednym z najczęstszych przyczyn.

 1. Oznaczenie noindex

  Robots.txt to tak naprawdę pierwszy plik, jaki Googlebot odwiedza, gdy przystępuje do crawlingu strony. Jest tak, gdyż to właśnie w nim można znaleźć instrukcje dotyczące tego, jakich podstron nie należy indeksować. W nagłówku każdej podstrony można zawrzeć tag, który określa, jak ma ona być traktowana przez plik robots.txt, a więc w efekcie, czy będzie indeksowana:

  <meta name="robots" content="noindex">

   

  Oznaczenie noindex sprawia, że Google nie indeksuje strony. Stosuje się je np. wtedy, gdy witryna jest dopiero tworzona lub trwa jej przebudowa. W takiej sytuacji oczywiście jej zawartość nie powinna być jeszcze widoczna. Jako że oznaczenie noindex odnosi się do indywidualnej podstrony, nie dziwne, że w przypadku rozbudowanej witryny czasami jego usunięcie można przeoczyć. W efekcie pewna zawartość nie będzie indeksowana przez Google. Upewnij się zatem, że każda podstrona jest odpowiednio oznaczona.

 2. Osierocone podstrony

  Osierocone strony (orphan pages) to podstrony, które znajdują się w witrynie, jednak nie prowadzą do nich żadne wewnętrzne linki. Użytkownik może na nie trafić, jeśli zna dokładny adres URL. Taka sytuacja stwarza jednak problem, jeśli chodzi o indeksowanie.

  Jak wspomniano wcześniej, crawling to kluczowy aspekt indeksacji stron. Nazwa programu, który jest odpowiedzialny za ten proces (crawler), nie jest przypadkowa. Taki bot pełźnie (z angielskiego crawl) od jednej strony do innych, korzystając przy tym z linków, jakie się między nimi znajdują. Osierocona strona w zasadzie nie może być zaindeksowana, gdyż Googlebot nie ma jak się na nią dostać, aby przeprowadzić crawling. Właśnie z tego powodu ważne jest realizowanie przemyślanego linkowania wewnętrznego. Jeśli zostanie ono wykonane w prawidłowy sposób, każda podstrona będzie właściwie podlinkowana. O osieroconych podstronach warto szczególnie pamiętać podczas przeprowadzania migracji strony, gdyż łatwo wtedy o utratę kluczowych wewnętrznych połączeń.

  Aby znaleźć orphan pages, wyeksportuj swoje adresy URL, a następnie porównaj je z listą podstron znalezionych przez Google’a, która znajduje się w Google Search Console. Warto też skorzystać ze specjalnych narzędzi jak Screaming Frog SEO Spider.

 3. Zarządzanie indeksowaniem

  Google każdego dnia indeksuje mnóstwo nowej zawartości. Zasoby wyszukiwarki są jednak ograniczone, dlatego Googlebot nie może za każdym razem dokonać crawlingu całej strony. Z tego powodu każdy crawler odwiedza Twoją witrynę z pewnym budżetem, który ogranicza, ile nowej treści może przeanalizować.

  Jeśli na przykład Twoja witryna składa się z 300 podstron, a budżet Googlebota ogranicza crawling do 10 na dzień, minie miesiąc, zanim crawler ponownie „przepełźnie” przez całą witrynę. Nie oznacza to oczywiście, że w takiej sytuacji musiałbyś czekać aż 30 dni, aby Google zaindeksowało np. nowe artykuły blogowe. Web spider jest w stanie wykryć nowy content na przykład dzięki zgłoszeniu mapy strony w Google Search Console i nadać mu priorytet.

Jak ułatwić indeksowanie strony przez Google?

Pamiętaj o wcześniej omówionych kwestiach i oprócz tego trzymaj się kilku sprawdzonych praktyk, które pomogą w indeksowaniu strony w Google.

 1. Mapa witryny (sitemap)

  W mapie witryny znajdują się informacje na temat jej zawartości jak podstrony, pliki multimedialne i linki. Google korzysta z tego pliku, aby lepiej indeksować całą stronę. Dzięki niemu może nawet znaleźć osierocone strony. Wiele CMS-ów oraz usług hostingowych pozwala automatycznie stworzyć i przesłać taką mapę witryny.

 2. Właściwa nawigacja za pomocą linków

  Postaraj się, aby do każdej podstrony, a przynajmniej do tych najważniejszych, dało się przejść za pomocą jednego linka na stronie głównej. Nie umieszczaj odnośników w niestandardowy sposób np. w plikach multimedialnych.

 3. Prawidłowy format linków

  Jeśli linki korzystają z licznych parametrów URL (np. xyz.pl?produkt=123), ich indeksowanie może być trudniejsze niż w przypadku zwykłej ścieżki URL (np. xyz.pl/oferta/monitor1).

 4. Crawl budget

  Niski crawl budget może zatem prowadzić do problemów z indeksowaniem stron internetowych. Jak go zatem poprawić? Pamiętaj, że wielkość budżetu jest w dużym stopniu uzależniona od autorytetu witryny – dbaj więc o jakościowe linki zwrotne i przydatny content, a Google nada priorytet Twojej witrynie. Jak wspomniano wcześniej, linkowanie wewnętrzne jest konieczne, aby Google było w stanie sprawnie dokonać crawlingu zawartości strony. Z drugiej strony niewłaściwe zrealizowanie tego procesu może przyczynić się do problemów z budżetem. Jeśli do jednej (tak naprawdę nieważnej) podstrony kieruje zbyt dużo linków, Googlebot nada jej wysoki priorytet, przez co budżetu może zabraknąć na inne części witryny. Podobnie zbyt skomplikowane łańcuchy przekierowań także mogą wyczerpać crawl budget, dlatego warto je jak najszybciej zoptymalizować.

  Aby crawl budget nie był marnowany na podstrony, których zawartość nie jest wartościowa i nie powinna być indeksowana, warto je wykluczyć w pliku robots.txt. Jest to prosty plik tekstowy, który działa jak przewodnik po witrynie i wskazuje robotom indeksującym, które strony należy wykluczyć przy skanowaniu. W ten sposób crawl boty mogą oszczędzić czas i zająć się tylko tymi podstronami, które są naprawdę wartościowe.

Indeksowanie strony w Google – podsumowanie

Dbanie o prawidłową indeksację strony to długoterminowy proces, z którym wiąże się przykładanie uwagi do licznych aspektów technicznych. Jeśli zrobiłeś już wszystko, co możesz, czasami pozostaje tylko cierpliwie czekać. Mam nadzieję, że dzięki tym poradom zawartość Twojej witryny zawsze będzie szybko zapisywana do indeksu Google.

Udostępnij artykuł:
Chcesz mieć pewność, że Twoja strona się prawidłowo indeksuje?
Skorzystaj z naszych usług
Oceń artykuł:
4.6
Ocena: 4.6 Liczba głosów: 35