Błąd 502 bad gateway - czym jest i jak go naprawić?

blog-banner-bee

Czasami podczas przeglądania internetu trafiasz na błąd 502 bad gateway. Co to znaczy i z jakiego powodu się pojawia? Jak wpływa na SEO? I najważniejsze - czy jest sposób, żeby mu zapobiec? Tego dowiesz się w tym artykule.

Błąd 502 bad gateway

Czym jest błąd 502?

502 bad gateway to błąd występujący po stronie serwera. Ma on miejsce, gdy serwer proxy (pośredni) otrzymuje nieprawidłową odpowiedź od innego serwera (serwera nadrzędnego), z którym próbuje się komunikować.

Omawiany błąd serwera w zależności od strony internetowej może być przedstawiany na różne sposoby np.:

 • błąd 502,
 • błąd tymczasowy 502,
 • błąd 502 bad gateway,
 • 502 błąd serwera – serwer napotkał tymczasowy błąd i nie może zrealizować żądania,
 • błąd proxy 502.

Powody powstawania błędu 502

Błąd 502 to tzw. komunikat kodu 5xx. Oznacza to, że problem leży po stronie serwera, a nie połączenia użytkownika (w tym drugim przypadku przedstawiane są błędy 4xx np. 404 not found).

Ten tymczasowy błąd może powstać z następujących powodów:

 1. Przeciążenie – duży ruch lub niespodziewany skok liczby użytkowników może przeciążyć serwery, co sprawia, że reagują powoli lub przestają odpowiadać. Przeciążenie serwera jest bardziej prawdopodobne, jeśli korzystasz z hostingu współdzielonego.
 2. Sieć – niestabilne połączenia internetowe, źle skonfigurowane routery lub inne kwestie związane z siecią mogą prowadzić do błędów 502.
 3. Oprogramowanie serwera – nieaktualne, źle skonfigurowane lub zabugowane oprogramowanie serwera może powodować przerwy w komunikacji między serwerami.
 4. Firewall – zbyt rygorystyczne środki bezpieczeństwa lub niewłaściwie skonfigurowane zapory sieciowe są w stanie zablokować lub utrudniać komunikację z serwerem.
 5. Domena – nazwa domeny może nie być podłączona do prawidłowego adresu IP. Do takiej sytuacji potrafi dojść, jeśli niedawno dokonałeś migracji na nowego hosta, a serwery DNS jeszcze nie zakończyły propagacji.

Jak błąd 502 wpływa na SEO?

Kiedy Google napotyka błąd 502 bad gateway na stronie internetowej, stara się tymczasowo spowolnić swoją aktywność indeksowania dla tej witryny. Wyszukiwarka robi to, aby uniknąć dodatkowego obciążenia i tak już zmagającego się z problemami serwera.

Taka sytuacja może wpłynąć w ogólnym kontekście na SEO na kilka sposobów:

 • Zmarnowanie budżetu indeksowania – jeśli Googlebot napotka powtarzające się błędy 502, może zużyć część budżetu crawlingu bez pomyślnego zaindeksowania stron. W rezultacie dokona analizy mniejszej ilości treści, co wpłynie na Twoją widoczność.
 • Opóźnione indeksowanie nowych i zaktualizowanych treści – jeśli Google z powodu błędów 502 spowalnia analizę contentu, upłynie więcej czasu, zanim nowe lub zaktualizowane treści znajdujące się na Twojej stronie zostaną zaindeksowane i odzwierciedlone w wynikach wyszukiwania.
 • Utrata zaufania – utrzymujące się błędy 502 mogą sygnalizować Google, że Twoja witryna jest niesolidna lub źle utrzymywana. O ile krótkotrwałe występowanie omawianego problemu raczej nie zaszkodzi znacząco Twoim rankingom, to powtarzające lub przedłużające się przypadki na pewno negatywnie wpłyną na reputację strony w wynikach wyszukiwania.
Przeciążenie serwera

Błąd 502 – jak sobie poradzić z nim jako użytkownik?

Jeśli podczas korzystania z internetu napotkałeś błąd 502 bad gateway, wypróbuj następujące sposoby:

 1. Odśwież stronę

  Załaduj stronę ponownie – jeśli błąd 502 to tylko chwilowe zjawisko (np. serwer został przeciążony), ten prosty sposób wystarczy, aby zaradzić całej sytuacji. Ewentualnie, jeśli chcesz dokonać „większego odświeżenia”, otwórz daną stronę w innej przeglądarce.

 2. Wyczyść pamięć podręczną

  Czasami Twoja przeglądarka może przechowywać poprzednią wersję witryny w cache, przez co pojawia się 502 bad gateway. W takiej sytuacji wyczyść pamięć podręczną przeglądarki.

  Gdy to robisz, pamiętaj, aby zaznaczyć też opcje (w zależności od przeglądarki mogą być inaczej nazwane), dzięki którym zostaną wyczyszczone także pliki cookies oraz obrazy i pliki.

 3. Upewnij się, co jest źródłem problemu

  Czasami strona, którą chcesz odwiedzić, może doświadczać problemów w szerszej skali. Aby się co do tego upewnić, skorzystaj z narzędzi, takich jak Down for Everyone or Just Me lub Is It Down Right Now.

  Jak sprawdzić błąd 502 bad gateway?

Błąd 502 – jak sobie poradzić z nim jako właściciel strony?

502 bad gateway to błąd, nad którym jako właściciel strony masz stosunkowo dużą kontrolę. Oto najskuteczniejsze sposoby, jak sobie z nim poradzić:

 1. Sprawdź logi serwera

  Jeśli Twoja strona jest niedostępna dla wszystkich, a problem nie dotyczy Twojego urządzenia, warto sprawdzić logi błędów. Pomogą one w identyfikacji źródła problemu. Na przykład konflikt wtyczek lub aktualizacja mogły wywołać błąd 502 bad gateway.

 2. Wyłącz wtyczki lub pluginy

  Jeśli zainstalowałeś nową wtyczkę lub motyw, mogły one wejść w konflikt z innym narzędziem na Twojej witrynie, powodując błąd 502. Aktualizacje tego typu elementów witryny również są w stanie spowodować podobne błędy.

  Jako że nie masz dostępu do panelu administracyjnego swojej strony, będziesz musiał dezaktywować wtyczki i motywy z poziomu menedżera plików na swoim koncie hostingowym lub użyć klienta SFTP.

 3. Sprawdź DNS

  Niektóre błędy serwera mogą być spowodowane przez kwestie związane z DNS-em (content delivery network). Z tego powodu rozważ następujące kroki:

  • Zweryfikuj ustawienia DNS – sprawdź dokładnie ustawienia DNS Twojej domeny w rejestratorze domen lub na koncie hostingowym, aby ustalić, czy są one prawidłowo skonfigurowane. Upewnij się, że rekordy domeny wskazują na właściwy adres IP, a wszelkie rekordy CNAME są właściwie ustawione.
  • Przeprowadź aktualizację DNS – jeśli znajdziesz jakiekolwiek rozbieżności lub nieaktualne informacje w swoich rekordach DNS, zaktualizuj je poprawnymi wartościami. Pamiętaj, że ich propagacja może zająć nieco czasu, dlatego w ten sposób nie rozwiążesz natychmiastowo problemów z błędem 502.
  • Wyczyść lokalną pamięć podręczną DNS – czasami źródłem problemów mogą być nagromadzone lokalnie rekordy DNS, dlatego warto je od czasu do czasu odświeżyć, aby wszystkie systemy korzystały z aktualnych danych.

Co zrobić, aby problem błędu 502 się nie powtarzał – profilaktyka

Najlepiej oczywiście zapobiegać niż leczyć, dlatego zastosuj się do poniższych wskazówek, aby ograniczyć występowanie błędu 502:

 1. Zmień plan hostingowy – wydajny hosting to jeden z najlepszych sposobów na to, aby zapobiec powstawaniu błędów 502.
 2. Sprawdź konfigurację firewalla i zabezpieczeń – upewnij się, że ustawienia zapory i zabezpieczeń są odpowiednio skonfigurowane, aby umożliwić niezbędną komunikację z serwerem. Regularnie sprawdzaj te ustawienia, aby uniknąć nieumyślnego blokowania ważnych połączeń.
 3. Wprowadź system failover – system failover lub rozwiązanie równoważące obciążenie równomiernie rozprowadza ruch na wielu serwerach, co pozwala zapobiec przeciążeniom i minimalizuje ryzyko wystąpienia błędu 502.

Błąd 502 gateway – podsumowanie

502 bad gateway – co to jest? Dzięki temu artykułowi już na pewno wiesz. Zastosuj się zatem do omówionych tutaj porad, aby skutecznie sobie z nim radzić i mu zapobiegać.

Udostępnij artykuł:
Masz problem z błędem 502 bad gateway?
Odezwij się do nas
Oceń artykuł:
0