Opisy produktów w sklepie internetowym – poradnik

blog-banner-bee

Opisy produktów w sklepie internetowym odgrywają istotną rolę w e-commerce. Ich tworzenie może przynieść serwisowi wiele korzyści. Jakich? Odpowiedzi udzielamy w artykule. Podpowiadamy też, co zrobić, by opisy były skuteczne i angażujące dla użytkownika.

Opis produktu w sklepie internetowym

Dobry opis produktu – dlaczego warto tworzyć?

Dobre opisy produktów to znaczące wsparcie dla lejka sprzedażowego sklepu. Oto najważniejsze korzyści, które się z tym łączą:

 • pozycjonowanie – opisy zoptymalizowane pod SEO pomagają w uzyskaniu lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania. Wartościowe treści są doceniane przez samego Google’a i uważane są za jeden z czynników rankingowych. Dlatego warto wykorzystać ten potencjał. Opisy to też dobra okazja na zamieszczenie w treści słów kluczowych. Bez treści z odpowiednio dobranymi frazami sklep internetowy może nie pokazywać się w wynikach wyszukiwania na kluczowe zapytania.
 • edukowanie klienta – opisy mogą być również dobrą sposobnością, aby przekazać klientowi wiedzę na temat produktu. Tego celu na pewno nie osiągnie się samymi zdjęciami, choć te też są oczywiście ważne. Kluczowe są jednak konkretne informacje. Trudno na przykład kupować laptop, nie wiedząc, w jaki system operacyjny jest wyposażony czy jaką ma pamięć. Podobnie z zakupem odzieży – klient chce wiedzieć, z jakiego materiału jest wykonane dane ubranie lub jakie ma wymiary, ponieważ obniża to ryzyko zwrotu produktu po zakupie.
 • wzrost konwersji – opis produktu to również korzyść dla konwersji. Obecność dodatkowych informacji powoduje wzrost zaufania do marki. Klient postrzega ją jako bardziej wiarygodną. Sklepy internetowe nieposiadające opisów mogą natomiast budzić wątpliwości, czy asortyment w rzeczywistości prezentuje się tak jak na zdjęciach. Liczy się tu również forma. „Suchy” opis nie wzbudzi zainteresowania,dlatego warto postawić na możliwie unikalny content, który odpowie na potrzeby użytkowników.

Co więcej, jak wskazuje badanie Nielsen Norman Group, 20% nieudanych zakupów w sieci wynika z brakujących lub niejasnych informacji o produkcie. Tym bardziej warto zadbać o profesjonalny opis produktu.

Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym – wskazówki

Wystarczy wdrożyć kilka wskazówek, aby tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym, które będą skuteczne i poprawią sprzedaż czy konwersję. Oto elementy, na które warto zwrócić uwagę.

 1. Grupa docelowa

  Aby opisać produkt, powinieneś wiedzieć, kto go będzie kupował. Innych środków użyjesz, pisząc tekst dla pokolenia Z, a innych dla seniora. Inaczej będą skonstruowane opisy ubrań, a inaczej sprzętu RTV/AGD. Komunikacja będzie też różnić się w zależności od tego, czy sprzedajesz kosmetyki drogeryjne, czy na przykład w 100% naturalne. Mówienie językiem odbiorców to już połowa sukcesu, szczególnie jeśli Twój asortyment tworzy niszę. Wówczas ma szansę lepiej zapaść w pamięć.

 2. Tone of voice marki

  Opisy produktów w sklepie internetowym powinny być również odzwierciedleniem tzw. tone of voice, czyli tonu komunikacji marki, jeżeli taki powstał. Dobry tone of voice jest rozpoznawalny nawet wtedy, gdy nie występuje w towarzystwie logotypu, kolorów brandowych czy nawet samej nazwy marki. Ponadto nawiązuje do wartości i tożsamości brandu.Poniżej ciekawy opis produktu w sklepie internetowym, który nawiązuje do tone of voice całej marki.

  Ciekawy opis produktu do sklepu internetowego

  źródło: nadwyraz.com

 3. Storytelling

  W kręgach reklamowych mawia się, że dzieci i zwierzęta najlepiej sprzedają. Nie zawsze jednak można i wypada używać tego motywu. Skutecznie zastąpi go storytelling. Ta praktyka wzbogaci również charakter wielu opisów produktów w sklepie internetowym. Polega ona na tworzeniu treści nacechowanych emocjonalnie, bo jak wiadomo, to emocje od zawsze „napędzają” ludzi. W storytellingu wykorzystuje się krótkie angażujące historie, które obrazują, jak dany artykuł czy sprzęt może ułatwić życie i rozwiązać problem. W taki sposób można przedstawić właściwości niemal każdego produktu w sklepie – od robota sprzątającego przez porcelanę aż po wyszczuplającą bieliznę.

 4. Czytelność

  Nie ma nic gorszego niż opis produktu będący ścianą tekstu. Jest on wówczas mało czytelny i trudno w nim znaleźć najważniejsze informacje. Tym bardziej, że internauci nie czytają, a głównie skanują teksty w poszukiwaniu kluczowych faktów. Dlatego warto stosować wyliczenia, pogrubienia czy podzielić opis na zakładki, co uczyni treść bardziej przyjazną w odbiorze dla użytkownika. Jeżeli opis jest dłuższy, można wprowadzić nagłówki (h2, h3), co będzie też korzystne dla samego SEO. Dobry opis produktu jest też napisany poprawnie językowo, składa się z prostych zdań, nie powiela też tych samych informacji w kilku miejscach.

  Czytelny opis produktu

  źródło: superpharm.pl

 5. „Ficzery”

  Skuteczny opis produktu powinien poruszać takie kwestie jak funkcje, zalety, korzyści, przewagi nad konkurencją. W tym celu należy sięgać po adekwatne sformułowania, które najlepiej, aby działały na zmysły np. „niesłyszalny dla uszu odkurzacz”, „pachnąca owocami mgiełka” czy „body kamuflujące poporodowe kilogramy”. Jednym słowem – odbiorca powinien łatwo zidentyfikować się z opisem, odnaleźć w nim cechy, które przekonają go do zakupu.

Opis produktu a pozycjonowanie sklepów internetowych

Konkurencja w e-commerce nie śpi. Cały czas powstają kolejne sklepy online. Szansą na dotarcie do nowych klientów jest pozycjonowanie sklepu internetowego, tak aby pojawiał się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania na kluczowe frazy i w ten sposób zyskiwał ruch. Pomogą Ci w tym opisy produktów. Sprawdź, jak je zoptymalizować pod kątem SEO.

 1. Dobierz odpowiednie słowa kluczowe

  Optymalizację opisów produktów należy rozpocząć od doboru odpowiednich słów kluczowych. Jeżeli masz do dyspozycji dane na przykład z płatnych kampanii w wyszukiwarce lub możesz przeanalizować zapytania, które wyświetlają się w Google Search Console, uzyskasz cenne źródło informacji. Stawiaj na maksymalną trafność zapytań, a nie liczbę wyszukiwań. Nie przesadzaj też z ilością fraz. Lepiej wybierać te long tailowe, które łatwiej wypozycjonować. Słowa kluczowe powinny pojawić nie tylko w treści opisów, ale również tytule. Obserwuje się, że frazy w nagłówku h1 niosą większą korzyść dla SEO, niż gdy pojawiają się w samej treści.

  Podsumowując, słowa kluczowe powinny znaleźć się w takich miejscach jak:

  • tytuł strony,
  • meta description,
  • treść opisu produktu,
  • opisach „alt” zdjęć.
 2. Zoptymalizuj title i meta description

  Tag title i meta description odgrywa istotną rolę w optymalizacji stron produktów. Powinny one zawierać tak istotne informacje jak na przykład nazwa, marka, numer modelu czy parametry. Niewątpliwym autem jest również wdrożenie danych strukturalnych, które wzbogacą opis o ocenę, ilość opinii, cenę czy dostępność. To rozwiązanie pomoże poprawić CTR i sprzedaż, ponieważ wyniki z danymi rozszerzonymi wyróżniają się w wynikach wyszukiwania.

  Przykład title i meta description

  źródło: hebe.pl

  Należy natomiast unikać powielania tego samego opisu meta na różnych podstronach. Każdy produkt powinien mieć unikalny opis i choć nie ma on bezpośredniego wpływu na SEO, to już współczynnik CTR jest brany pod uwagę przez Google’a w tworzeniu rankingu SERP. W przypadku sklepów internetowych warto również zwrócić uwagę na to, aby tag title nie był generowany automatycznie przez CMS-a, ponieważ istnieje ryzyko, że nie pojawią się w nim wówczas słowa kluczowe istotne dla procesu pozycjonowania.

 3. Unikaj duplikacji treści

  Jednym z najczęstszych błędów podczas tworzenia opisów produktów jest kopiowanie tekstów ze strony producenta. Dochodzi wówczas do duplikacji treści, co szkodzi witrynie i jej pozycji w wynikach wyszukiwania. W efekcie Twoja strona może zostać całkowicie pominięta przez Google’a lub wyświetli się na zdecydowanie niższych pozycjach. Przygotowanie opisów produktów, gdy sklep liczy tysiące artykułów, jest czasochłonne i kosztowne, ale inwestycja ta przełoży się na lepszą widoczność w przyszłości. Przy dużym asortymencie można przygotować szablon opisu, w którym będą zmieniały się kolory, wzory, właściwości, tak aby finalnie teksty nie były w całości takie same.

 4. Pamiętaj o linkowaniu wewnętrznym

  Opisy produktów warto wzbogacić o linki do stron kategorii czy wpisów na blogu, co poprawi ogólną strukturę linkowania wewnętrznego w obrębie witryny. Poza tym strony blogowe mają zazwyczaj więcej linków zwrotnych, a przez to silniejszy autorytet, więc linkowanie do nich może się okazać skuteczną praktyką.

 5. Pisz dłuższe opisy

  Google preferuje dłuższe treści, dlatego długość opisów powinna sięgać od 1000 do 1500 znaków. To optymalna rozpiętość znaków, by naturalnie rozmieścić frazy czy umieścić dodatkowe nagłówki. Opis można podzielić też na części, aby długa treść dobrze się prezentowała na karcie produktu. Poniżej przykład zoptymalizowanego pod SEO opisu.

  Opis produktu w sklepie internetowym

  źródło: planteon.pl

Profesjonalne opisy produktów – wzór

Nie ma recepty na idealny wzór opisu produktu. Wiele zależy od branży, konkurencji czy nawet układu witryny. Aby przekonać się, co będzie najlepiej konwertować, można przygotować testy A/B. W niektórych sytuacjach okaże się, że najlepiej sprzedają opisy z listą wypunktowań, a w innych, że te z dłuższą treścią. Jak już wspomniano wcześniej, w przypadku dużej ilości produktów warto przygotować gotowy szablon, w którym będą uzupełniane tylko niektóre fragmenty, tak aby uniknąć duplikacji treści. Takie rozwiązanie zastosowano w poniższym sklepie. Profesjonalne opisy produktów są łatwiejsze do przygotowania, niż można by przypuszczać.

Czytelny opis produktu

Źródło: wearmedicine.com

Unikalne opisy produktów – przykład

Tworząc opisy produktów do sklepu internetowego, należy zdecydować, czy dla marki lepiej sprawdzą się kreatywne treści, bo na przykład ma stałe grono klientów czy trzeba jednak postawić na optymalizację. Poniżej kilka inspiracji, jak mogą wyglądać unikalne opisy produktów.

Microsoft.com

Opisy produktów amerykańskiego giganta nawiązują do realnych korzyści, jakie można zyskać po zakupie, na przykład otrzymujesz słuchawki z dopracowaną w każdym calu głośnością czy możliwość ładowania kontrolera w trakcie gry dzięki innowacyjnej baterii. Poniższe opisy to dobry przykład języka korzyści, czyli eksponowania zalet danego artykułu.

Microsoft - przykład opisu produktu
Przykład opisu produktu w sklepie internetowym - Microsoft

Orange

Kolejnym przykładem stosowania języka korzyści są opisy marki Orange, które kompleksowo i z myślą o użytkowniku przedstawiają walory produktów.

Opis produktu - przykład

Yves Rocher

Skuteczne opisy produktów można również znaleźć w sklepie francuskiej marki kosmetycznej. Są one wzbogacone o grafiki, które jeszcze lepiej obrazują zalety asortymentu. Dzięki temu treść staje się bardziej czytelna dla użytkownika.

Opis produktu w sklepie internetowym - przykład

Opisy produktów do sklepu internetowego – podsumowanie

Opisy produktów do sklepu internetowego niosą duży potencjał sprzedażowy. Dostarczają kupującym informacji, które mogą okazać się przydatne w trakcie podejmowania decyzji zakupowej. Ich posiadanie może się okazać realną przewagą nad konkurencją. Trudno też sobie bez nich wyobrazić pozycjonowanie sklepów internetowych, dla których są szansą na stworzenie dodatkowej, zoptymalizowanej pod SEO treści.

Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz opisów produktów do swojego sklepu?
Zajmiemy się tym
Oceń artykuł:
4.6
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 14