Sztuczki i triki, które zmienią sposób korzystania z Google

blog-banner-bee

Triki Google to różne mniej lub bardziej znane metody, które pozwolą Ci wznieść obsługę najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie na wyższy poziom. Dzięki nim będziesz w stanie szybciej wyszukać pożądane informacje, a nawet znaleźć takie, do których nie da się dotrzeć w inny sposób. W artykule omówimy 24 z nich.

Triki Google

Triki Google – 24 sztuczki, które zmienią Twój sposób korzystania z Google

Sztuczki Google można podzielić na dwie główne kategorie:

  1. Specjalne operatory modyfikujące zapytanie.
  2. Pozostałe.

W tekście przyjrzymy się obu, choć poświęcimy większą uwagę kategorii 2.

  1. Tryb nocny

    O tryb nocny na desktop przez lata domagało się wiele osób. Google dodało go jednak dopiero w połowie roku 2021. Jeśli nie chcesz, aby strona, z której korzystasz, witała Cię jaskrawą bielą, koniecznie włącz tę funkcję. Aby to zrobić, w prawym górnym rogu kliknij ikonkę kółka zębatego. Następnie kliknij „Ciemny motyw”:

    Motyw ciemny
  2. Gdzie obejrzeć w Internecie

    Jeden z najbardziej przydatnych trików w Google pozwoli Ci szybko znaleźć serwisy, na których da się obejrzeć dany film lub serial. Wystarczy, że skorzystasz z formy „tytuł filmu/serialu + streaming”.

    Przykład: Diuna streaming.

    Google - gdzie obejrzeć?
  3. Definicja

    Jeśli chcesz szybko znaleźć definicję jakiegoś pojęcia, po prostu skorzystaj z formy „szukane słowo + definicja”. W odpowiedzi na ten trik Google postara się zwrócić wyniki ze swojego Grafu Wiedzy, Wikipedii czy fragmentów rozszerzonych.

    Przykład: FPS definicja.

    Google - definicja
  4. Skonwertuj jednostki, waluty, strefy czasowe itp.

    Jeśli chcesz dokonać szybkiej konwersji, wystarczy że w zależności od kontekstu wprowadzisz słowa typu „na” „w” „ile to”.

    UWAGA! – choć podawane kursy walut są w większości aktualne, to nie powinny być używane jako alternatywa dla kursów rynkowych. Jeśli podejmujesz ważne decyzje finansowe, zawsze lepiej szukać danych na specjalnych serwisach.

    Przykład: 150 PLN na euro.

    Konwersja jednostek
  5. Oblicz odległość między lokalizacjami

    Dzięki tej sztuczce nie musisz wybierać dwóch lokalizacji w Mapach Google, aby dokładnie obliczyć dystans między nimi. Wystarczy, że bezpośrednio w pasku wyszukiwania wpiszesz zapytanie typu „lokalizacja 1 do lokalizacja 2”.

    Korzystając ze zwróconego wyniku, będziesz także mógł szybko wybrać środek transportu jak samochód, pociąg, pieszo, a w niektórych przypadkach także samolot.

    Przykład: Warszawa do Berlin.

    Obliczanie odległość
  6. Szybko sprawdź pogodę

    Nie musisz wchodzić na specjalne serwisy, aby szybko sprawdzić pogodę. Wystarczy, że wprowadzisz zapytanie typu „pogoda + lokalizacja”, a otrzymasz całkiem rozbudowane wyniki.

    Przykład: pogoda Rzeszów.

    Prognoza pogody
  7. Sprawdź godzinę zachodu słońca

    Bezpośrednio w Google możesz także szybko znaleźć czas zachodu słońca. Wystarczy, że wpiszesz „lokalizacja + zachód słońca”.

    Przykład: Kijów zachód słońca.

    Zachód słońca
  8. Sortuj wyniki według daty

    Ten prosty trik pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu, jeśli szukasz aktualnych informacji. Wystarczy, że w sekcji „Narzędzia” klikniesz „Kiedykolwiek”. Następnie wybierz jeden z podanych zakresów lub wprowadź swój.

    Sortuj od najnowszych
  9. Zawęź wyniki do międzynarodowych/polskich

    Domyślnie Google wyświetla wyniki dostosowane do kraju, w którym się znajdujesz. Wyszukiwarka korzysta w tym celu z adresu IP.

    Przykładowo, jeśli jesteś we Francji i w pasku adresu wpiszesz google.com, zostaniesz zapewne przeniesiony do francuskiej wersji Google, czyli google.fr. Jeśli jednak wprowadzisz adres google.com/ncr (NCR – no country redirect) nie dojdzie do takiego przekierowania.

    Gdy przejdziesz na ten adres, możliwe są dwa rezultaty:

    1. Wyniki wyszukiwania stają się międzynarodowe/skoncentrowane na USA.
    2. Wyniki stają się skoncentrowane na Polsce.

    Do drugiego scenariusza dojdzie, jeśli na podstawie Twoich danych (np. historii wyszukiwania i ustawień w Koncie Google) wyszukiwarka będzie w stanie ustalić preferowany język i lokalizację.

  10. Odwrócone wyszukiwanie obrazu

    Zrobiłeś zdjęcie jakiejś roślinie, ale nie wiesz dokładnie, jak się nazywa? Skorzystaj z triku, jakim jest odwrócone wyszukiwanie obrazu. W pasku wyszukiwania kliknij ikonę aparatu. Następnie przeciągnij obraz lub wklej powiązany z nim link.

    Wyszukaj za pomocą obrazka
  11. Rzuć kością

    Podejmujesz trudną decyzję? Robisz zakład? Grasz w planszówkę? W takich sytuacjach przydałby się rzut kością. Na szczęście możesz szybko go wykonać, korzystając z Google.

    Wystarczy, że wpiszesz „rzut kostką”, a Google uruchomi prostą aplikację. Domyślny wybór to 6-stronna kość, choć dostępne są także warianty 4, 8, 10, 12, i 20. W prawym dolnym rogu zapisywane są także wyniki rzutów.

    Google - rzut kością
  12. Znajdź tekst piosenki

    Za pomocą tej sztuczki szybko znajdziesz tekst podanej piosenki. Wystarczy, że skorzystasz z zapytania „lyrics + tytuł utworu”.

    Polska forma „tekst + tytuł utworu” także jest obsługiwana, lecz czasami napotyka problemy. Co ciekawe „lyrics + tytuł utworu” działa także lepiej w przypadku polskich piosenek.

    Wyszukiwanie tekstu piosenki
  13. Operator – cudzysłów „”

    Dzięki temu oznaczeniu Google będzie ignorować większość synonimów i fraz pokrewnych. Zamiast tego skupi się na wynikach wyszukiwania, które zawierają frazy ujęte w cudzysłów w dokładnie podanej formie.

    Przykład: „zielona herbata korzyści”.

    Operator Google - cudzysłów

    Bez cudzysłowu wyniki mogą obejmować ogólne korzyści związane z herbatą, różne zielone ekstrakty lub niepowiązane tematy, które zawierają podane słowa kluczowe.

  14. Operator – site:

    Ta sztuczka Google pozwoli Ci zawęzić wyniki wyszukiwania tylko do podanego adresu, czyli całej strony internetowej lub jej części.

    Przykład: site: smartbuzz.pl/blog.

    Operator Google - site:
  15. Operator – minus (-)

    Jeśli jakieś nieinteresujące Cię zagadnienie uporczywie pojawia się podczas wprowadzania zapytania, usuń je za pomocą znaku minusa.

    Przykład: najlepsze samochody 2023 roku -BMW.

    Operator Google - minus
  16. Operator – gwiazdka (*)

    Gwiazdka to symbol wieloznaczny, który informuje, że Google powinno w jej miejsce samodzielnie wstawić powiązane słowo lub słowa.

    Ten trik jest bardzo przydatny, gdy chcesz wstępnie przeanalizować jakieś zagadnienie oraz uzyskać szeroki zakres odpowiedzi.

    Przykład: najlepsze * sci-fi.

    Operator Google - gwiazdka
  17. Operator – OR

    Za pomocą tego triku możesz szukać kilku fraz jednocześnie. W ten sposób zawężasz zapytanie, ale poszerzasz je o inne powiązane zagadnienia, których nie chcesz pominąć.

    Przykład: maraton OR bieg.

    Operator Google - OR
  18. Operator – wielokropek (…)

    Ta sztuczka jest bardzo przydatna, gdy wprowadzasz zapytania związane z historią, wydarzeniami lub finansami. Dodając wielokropek (wystarczą też 2 kropki) między dwie liczby, jesteś w stanie np. określić zakres dat.

    Przykład: wojny 1800...1900.

    Operator Google - wielokropek
  19. Operator – filetype:

    Kolejny trik wyszukiwania w Google pozwala zawęzić odpowiedzi do konkretnego formatu plików. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdy szukasz e-booków, badań, raportów, prezentacji itp.

    Przykład: filetype:PDF food data.

    Operator Google - filetype:
  20. Operator – allintitle

    Dzięki tej sztuczce da się wyszukać strony, które w tytule zawierają wszystkie podane frazy kluczowe. Skorzystaj z tej metody, gdy chcesz mieć pewność, że tematyka np. danego artykułu blogowego dotyczy dokładnie tego, co Cię interesuje.

    Przykład: allintitle: jak zostać programistą.

    Operator Google - allintitle:
  21. Operator – allintext

    Podobnie jak w przypadku poprzedniej sztuczki, za pomocą innego operatora możesz sprawić, aby w tekście wyszukanych stron znajdowały się wskazane słowa. Metoda jest przydatna, gdy wprowadzasz złożone pytanie i chcesz, aby każda strona poruszała je w całości, a nie tylko po części.

    Przykład: allintext: Rewolucja Francuska przyczyny skutki.

    Operator Google - allintext
  22. Operator – imagesize:

    Dzięki tej sztuczce znajdziesz obrazy o określonym rozmiarze i pobierzesz je bez konieczności edytowania oraz zmiany proporcji. W ten sposób jesteś w stanie zaoszczędzić sporo czasu.

    Przykład: wieża eiffla imagesize:1920x1080.

    Operator Google - imagsize
  23. Przeszukuj archiwa gazet

    News Archive Search to specjalna usługa Google, która pozwala przeglądać zarchiwizowane artykuły z gazet na całym świecie. Kolekcja sięga publikacji mających dekady, a nawet więcej niż 100 lat. Gdy skorzystasz ze specjalnego operatora, a następnie podasz nazwę gazety/czasopisma, wyniki wyszukiwania zostaną odpowiednio zawężone.

    Przykład: site:google.com/newspapers the western star.

    Przeszukuj archiwa gazet
  24. Korzystaj z wielu opcji szukania zaawansowanego w jednym miejscu

    Jeśli chcesz szybko zastosować dużą część omówionych sztuczek (i innych) w jednym miejscu, przejdź na stronę Szukania zaawansowanego.

    Korzystając z tych opcji, nie musisz wpisywać sugerowanych operatorów! Przykładowo, gdy w polu „dokładnie to wyrażenie” wpiszesz samo „dzień niepodległości” (bez cudzysłowów) i klikniesz „wyszukiwanie zaawansowane”, Google samo doda odpowiednie oznaczenia.

    Opcja wyszukiwania zaawansowanego

    Narzędzie przekierowuje na następującą stronę wyników wyszukiwania:

    Wyniki wyszukiwania

    Omówmy bliżej dostępne opcje:

    • wszystkie te słowa – jest to standardowe zapytanie w Google. Choć nazwa może brzmi trochę podobnie, to jednak nie jest to odpowiednik allintext,
    • dokładnie to wyrażenie – odpowiednik ujęcia fraz w cudzysłów,
    • dowolne z tych słów – odpowiednik operatora OR,
    • żadne z tych słów – odpowiednik operatora (-),
    • liczby z zakresu od – odpowiednik wielokropka,
    • język – wybierz wszystkie języki lub tylko jeden,
    • region – zawęź wyniki do treści opublikowanych w danym regionie,
    • ostatnia aktualizacja – wybierz, czy wyniki powinny być zaktualizowane w ciągu ostatnich 24 godzin, tygodnia, miesiąca lub roku,
    • witryna lub domena – odpowiednik operatora site:,
    • występowanie haseł – zdecyduj, czy wyszukiwane słowa mają być zawarte w dowolnym miejscu, w tytule strony, tekście, adresie URL lub w linkach,
    • typ pliku – wybierz jeden z wielu typów pliku jak PDF, DOC, RTF i wiele więcej,
    • prawo do użytkowania – wybierz jedną z dostępnych form licencji. Przykładowo „do swobodnego użytku lub udostępniania, również komercyjnego” jest przydatne, gdy potrzebujesz darmowych zdjęć do artykułu blogowego.

Podsumowanie

Za pomocą omówionych sztuczek wyszukiwania Google będziesz w stanie znacznie lepiej odnajdywać informacje w Internecie. Jak widzisz, jest ich mnóstwo – od operatorów, dzięki którym możesz m.in. zawęzić zapytania do określonej formy lub witryny lub np. wyszukać obraz o konkretnej rozdzielczości, po funkcje szybkiego sprawdzania prognozy pogody, sortowania wyników lub czytania archiwalnych numerów gazet.

Treść

Zapisz się do darmowego newslettera

Zyskaj dodatkową wiedzę o SEO, marketingu i technologiach.

Formularz
CAPTCHA
To pytanie ma na celu sprawdzenie, czy użytkownik jest człowiekiem i zapobieganie automatycznemu przesyłaniu spamu
Udostępnij artykuł:
Chcesz zacząć pozycjonować witrynę w Google?
Pomożemy Ci!
Oceń artykuł:
0